سه شنبه, 25 خرداد 1395 ساعت 07:21

فیلسوف از نمای نزدیک

فیلسوف از نمای نزدیک

روایت زندگی دکتر دینانی در مستند "فیلسوف از نمای نزدیک"

 

کار تصویربرداری مستند زندگی غلامحسین ابراهیمی دینانی استاد حوزه فلسفه به تهیه کنندگی مرکز سینمای مستند و تجربی و توسط کریم فیضی و سیدجواد میرهاشمی تمام شد.  کریم فیضی در این باره می گوید: حدود سه سال پیش طرح تهیه کتابی جامع درباره زوایای پیدا و پنهان زندگی استاد دینانی را با او در میان گذاشتم که مورد موافقتش قرار گرفت و تحقیق خودم را با عنوان "پیشانی من؛ دینانی به روایت دینانی" آغاز کردم.

وی درباره عنوان این اثر (پیشانی من) افزود: این عنوان داستان عجیب و غریبی دارد و در واقع برگرفته از اتفاقی است که برای دکتر دینانی در بچگی و زمانی که 13 سال داشت، افتاده است؛ روزی در روستای زادگاه استاد دینانی اسبی در نزدیکی او رَم می‌کند و از بالای سرش می‌پرد و در اثر برخورد سُم اسب با سرِ او، پیشانی دکتر دینانی شکاف برمی‌دارد. بعداً این شکاف را بخیه می‌زنند اما جای آن در پیشانی او می‌ماند و الان هم کاملاً مشخص است.

این پژوهشگر در ادامه همچنین از تدوین فیلمی مستند از زندگی دکتر دینانی خبر داد و گفت: کار تدوین کتاب "پیشانی من؛ دینانی به روایت دینانی" در طول سه سال گذشته انجام شده و مجوز چاپش را هم گرفته و الان در 600 صفحه آماده چاپ است اما در همین فاصله من برای ساخت فیلمی مستند بر اساس مطالب همین کتاب اقدام کردم که باز هم آقای دینانی با این کار موافقت کرد. به گفته این پژوهشگر در مستندی که از زندگی دکتر دینانی ساخته شده است، با اعضای خانواده و بسیاری از نزدیکان و حتی منتقدان آرای این استاد رشته فلسفه از جمله مصطفی محقق داماد، علی‌اشرف صادقی و تمامی اعضای هیئت علمی مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی گفتگو شده است.

فیضی به عنوان نمونه یکی از اتفاقات جالبی را که در ساخت این فیلم مستند رخ داده است، شرح داد؛ "روزی با استاد دینانی در اتومبیل مشغول گفتگو بودیم. ماشین از خیابان‌های تهران می‌گذشت و به  نزدیک دانشگاه تهران رسید که به صورت اتفاقی استاد ابراهیم باستانی پاریزی را دیدیم. دکتر دینانی که جلو دوربین مشغول صحبت کردن با ما بود، با دیدن استاد پاریزی یکدفعه از ماشین پیاده شد و دنبال استاد پاریزی دوید و هر چه هم تندتر می‌رفت به او نمی‌رسید. استاد پاریزی به محض اینکه برگشت و این صحنه را دید که دکتر دینانی دنبال او می‌دود و چند نفر هم با دوربین دنبال این دو استاد، شوکه شد! شکار یک لحظه بود، برای ما و هر کس دیگری که فیلم مستند می‌سازد، یک لحظه ناب بود و خوشبختانه ما همانجا توانستیم درباره دکتر دینانی با استاد پاریزی هم گفتگو کنیم".

وی گفت: در ساخت این فیلم مستند که فیلمبرداری آن را رضا الماسی و علی اسماعیلی بر عهده داشته‌اند، از آخرین فناوری هایی که برای تهیه یک فیلم مستند به ویژه نوع پرتره آن به کار می‌رود، استفاده شده و سعی کرده‌ایم روایتی بین‌المللی از یک فیلسوف ایرانی به دست دهیم و امیدوارم به جشنواره فیلم فجر امسال هم برسد.این پژوهشگر ادبی با بیان اینکه مدت زمان این فیلم مستند به بیش از 100 دقیقه رسیده است، تاکید کرد: دلیل تاخیر در انتشار کتاب "پیشانی من؛ دینانی به روایت دینانی" هم به رغم صدور مجوز آن، آماده نبودن مستند زندگی دکتر دینانی بود و در واقع ما قصد داریم این دو را همزمان عرضه کنیم.

گفتنی است پیش تر مستند فلسفه با طعم شکلات از دکتر دینانی به اهتمام دکتر محمود اسعدی و از شبکه مستند پخش شده است.

نظر دادن