سه شنبه, 25 خرداد 1395 ساعت 07:31

نشان های بی نشان

نشان های بی نشان

صرف نظر از اثرات عمیق و تأثیر گذار عملکرد عالمان بی عمل و دانشمندان بی ایمان در جامعه، شیوه رایجی که اکنون در حال انجام است خطرسازتر و در صورت تداوم معضل اساسی در الگوسازی و توجه ویژه به بزرگان و دانشمندان اصیل پدید خواهد آورد. اگر تا مدتی پیش پایان نامه نویسی و مقاله نویسی بصورت ISI یا علمی – پژوهشی معمول بود، حالا چهره سازی و اعتبار دهی مصنوعی به اشخاص یا شرکت ها توسط برخی روابط عمومی ها و شرکت های مبتذل که هدفی جز کسب سود از هر راه و روش ندارند می رود بنیاد اعتماد و اعتبار دانش و هنر و مهارت را متزلزل و اهداف عالیه مراکز و نهادهای فرهنگی و علمی را نقش برآب کند. برخی افراد گویا هنر اصلی شان خراب کردن کارهای مطلوب به بهترین شکل آن است و این در برگزاری همایش ها و بزرگداشت ها بخصوص تحت عنوان جعلی «چهره های ماندگارِ» پزشکی، مهندسی یا مدیریت و... هویدا است.

در این همایش ها که متأسفانه برخی مسئولین و نمایندگان مجلس ناآگاهانه نیز مشارکت دارند دانسته و ندانسته به هویت و شخصیت استادان، هنرمندان و دانشمندانی که سالهاست بی چشمداشت به خدمت مشغولند، صدمه و خدشه وارد می شود. افراد و شرکت هایی که تحت عنوان نامی «معتبر»، افراد «نامعتبر» را با اخذ میلیون ها تومان پول می خواهند "چهره " کنند آب در هاون می کوبند. برخی از این دفاتر که طی همین شش ماه گذشته و با گرفتن مبالغی تندیس و لوح تقدیر می فروشند متقلبانی حرفه ای اما بی هویت و منفعت طلبند که نه از خلاقیت بهره ای دارند و نه   ذره ای به علم و هنر و مهارت دیگران بها می دهند.

در حالی که نهادهای اصیل که هدف اصلیشان بزرگداشت و تجلیل از بزرگان علم و فرهنگ کشور است از حمایت مالی و معنوی لازم برخوردار نیستند. حجم عظیم حمایت مالی از شرکت های صوری چه معنایی دارد؟

در خلال این سال ها و ماه ها مرتب هشدارهای مختلف داده شده اما این شرکت ها مافیاوار و گستاخانه همچنان به کار سخیف خود ادامه می دهند. صرف نظر از ضربات سنگینی که اینگونه اقدامات بر موقعیت علم و عالمان وارد می کند، "شأن" فروشی با ارائه نشان های بی نشان در قبال مشتی پول، الگو سازی هر چهره مطلوبی را در آینده با دشواری مواجه خواهد ساخت و به "اعتبار" و "اعتماد" عمومی لطمه اساسی وارد می کند.

نظر دادن