دوشنبه, 18 مرداد 1395 ساعت 07:09

نظام آموزشی ماغفلت می کند

نظام آموزشی ماغفلت می کند

دکتر محمود منصور چهره ماندگار رشته روانشناسی                                  1395/05/17

استاد دکتر محمود منصور در آستانه 87 سالگی آرام اما همچنان پرتلاش است او چون اغلب نخبگان علمی ایران برای فراگیری دانش های نو به اروپا و سوئیس عزیمت کرده است با این انگیزه که هنگام بازگشت گره ای از مشکلات کشور بگشاید. باز همچون اغلب نخبگان هنگام ورود به محیط آموزشی با برخورد سرد و بی دغدغه همقطاران  و همکاران و مسئولین مواجه می شود و چه طرحها و برنامه های تحول زا و راه گشا که از این رهگذر بر بادفنا نرفته است. کسی چه می داند اگر آن نظرها و تلاش ها در آن سالهای دور از منظر آدمهای همکار یا مسئول به سلامت عبور می کرد حالا فرزندان آن زمان چگونه پرورده می شدند و چه زمینه ها و زمانه ها ایجاد می شد تا در بستر آن جوانان بپویند و ببالند و بیارایند و مگر عدالت و تعالی جز با ابداع روش ها و شیوه های نو برای شکوفایی استعدادهای نهفته  در ذهن و ضمیر مردمان  میسور ومیسر است؟ اگر عدالت تصحیح رابطه انسان با انسان  و ایمان  تصحیح رابطه انسان با خداوند است نظام تعلیم و تربیت بسترساز چنین اتفاق عظمایی است. چه استادان بزرگی را می شناسم و می شناسیم که با همین برخوردهای اولیه برخی مسئولین و همکاران که مانع آغاز به کار نیروی جدید با داشته های نو شدند برای همیشه برگشتند و نسل و نسل هایی از نظرات آنها بی نصیب شدند. اما دکتر محمود منصور ماند و مصمم عمل کرد و نوشت صدها دانشجو تربیت کرد و حالا با کوله باری از تجربه و دانش و مهارت انسانی همچنان در دسترس علاقمندان است. با سپاس از حوصله و تحمل دکتر محمود منصور گفتگوی این شماره "چهره های ماندگار" ر ا با این استاد فرزانه می خوانید:

دکتر محمود اسعدی: جنابعالی بعنوان یکی از شخصیت های برجسته علوم شناختی و روانشناسی در جامعه علمی و فرهنگی کشور شناخته شده هستید با این حال شنیدن شرح حال زندگی شما از زبان خودتان جذاب است.

دکتر محمود منصور:

من کیستم، چه ام چو تو از خود برانیم

دیوانه­ای که برزده آتش به جان خویش

فرسوده گوی گمرهِ میدانِ هر هوس

آواره هرزه­ای که ندارد عنان خویش

من متولد مهر 1309  شهر اراک، در یک خانواده پر فرزند هستم.به مکتبخانه رفتم و الفبا و خواندن و نوشتن را تا حدی آموختم به گونه­ای که وقتی به  مدسه ابتدایی رفتم در آنجا چیز جدیدی نسبت به مکتبخانه نیاموختم....

علاقمندان می توانند گفتگوی کامل همراه با فیلم واقعیت افزوده را از دهمین شماره "چهره های ماندگار" دنبال کنند.

نظر دادن