یکشنبه, 16 آبان 1395 ساعت 06:59

کودک به پیام‌های یکنواخت رسانه گوش نمی‌کند

کودک به پیام‌های یکنواخت رسانه گوش نمی‌کند

باقر ساروخانی تاکید کرد، جلوه خوبی از مجری‌های برنامه های کودک به نمایش گذاشته شود؛ چرا که آنها الگوی بچه‌ها می‌شوند.

در مراسم افتتاحیه سومین همایش بین المللی مدیریت رسانه، دکتر باقر ساروخانی، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه در سخنرانی با موضوع «کودک و رسانه» گفت: بحث ضرورت ایجاد رسانه‌ای برای کودکان از سال 1353 مطرح شد و بعد کتاب کودک و رسانه منتشر شد و این موضوع مورد توجه قرار گرفت که رادیو و تلویزیون در برنامه‌های خود چه پیامی برای کودکان دارد.

این استاد دانشگاه اظهار کرد: در دنیای باید برای برخی فیلم‌ها هزینه‌ای پرداخت کرد و برخی دیگر رایگان هستند که معمولا فیلم‌های رایگان، در دل خود اهداف فرهنگی دارند که نباید از آن غافل شد.

ساروخانی تصریح کرد: در بحث کودک و رسانه، چند موضوع مورد بحث و توجه است. اولین موضوع این است که کودک کیست؟ کودک مخاطب خاصی است. موجودی است که دروازه های فرهنگی اش باز است. دفاع ذهنی ندارد. شخصیت اساسی و پایداری در آنها وجود ندارد.

وی یادآورشد: وقتی کودکی پیامی می‌شنود نه تنها در ذهن بلکه در عمل پیاده می کند. قدرت اندیشدن و قوام ذهنی هنوز درآن وجود ندارد و اندیشه ها را سریع پیاده سازی می‌کند.

وی گفت: کودکان فضای تخیلی و باز دارند و تحملشان آن چنان نیست که فضا را کنترل کنند. بچه‌ها خوب می‌بینند و من همیشه توصیه کرده‌ام که جلوه خوبی از مجری‌ها به نمایش بگذارید؛ چرا که ایشان، الگوی بچه‌ها می‌شوند.

ساروخانی با طرح این سوال که، مدیریت رسانه در قبال کودک چه هدفی را باید نشانه بگیرد؟ اظهار کرد: تقویت هوش عقلانی و هوش هیجانی هدفی است که در رسانه برای کودکان باید دنبال شود. در قرآن به زیبایی به این نکته اشاره شده است که خداوند خطاب به پیامبر می‌فرماید: بشارت بده به بندگان که همه پیام‌ها را بشنود و از بهترین آنها، تبعیت کنند.همه چیز بر حول همین هوش عقلانی، قرار می گیرد که اول شک کنید و بعد بپذیرید.

وی افزود: هوش هیجانی هم هدف بزرگی است که بر اساس انسان‌هایی تربیت می‌شوند که بتوانند ارتباط هایشان را مدیریت کنند و بتوانند هم دیگر دوست داشته باشند.

این استاد دانشگاه در ادامه تصریح کرد: مدیریت رسانه، مدیریت چهارراهی است و باید همه جوانب را درنظرگرفت. آیا می توانیم به کودکی چهار ساعت خوراک ذهنی بدهیم و آیا این ظرافت وجود دارد.

وی گفت: یکنواختی برای کودک می تواند آسیب زا باشد و پیام را گوش نکند. باید از ابزارها و رنگ های خاصی در انتقال پیام به مخاطب استفاده کرد.

ساروخانی اظهار کرد: در مدیریت رسانه برای کودک، نکته مهم اجتناب از کتگوریسم است. به نظر من رسانه برخورد غریزه و فرهنگ است. غریزه چیزی است که در ذهن او وجود دارد و فرهنگ چیزی است که می خواهیم در ذهن او بگذاریم.

سومین همایش بین المللی مدیریت رسانه شنبه 15 آبان از ساعت 8 تا 17، میزبان مراسم افتتاحیه، اختتامیه و کارگاه های تخصصی سومین همایش بین المللی مدیریت رسانه است.در فرهنگسرای رسانه برگزار شد.

 

نظر دادن