سه شنبه, 16 آذر 1395 ساعت 07:31

خط هستی و خلقت

خط هستی و خلقت

عبدالصمد حاج صمدی سال 1327 در تهران و در خانواده ا‌ی مذهبی دیده به جهان گشود. گرایش پدر به خطّ نسخ (قرآنی)، در دوران جوانی رهنمون وی  به سوی خوشنویسی شد. 
دست تقدير آن جوان جوياي هنر را براي محفل استاد نامدار دوره معاصر، مرحوم استاد حسن زرین‌خط انتخاب نمود و سالياني دراز در محضرشان درس هنر و معرفت آموخت . وی  پس از فراگیری خطّ نستعلیق و نگارش چندین کتاب به این خط، به مشق نظری آثار بزرگان خطّ نسخ فارسی پرداخت. اين استاد والا با استعداد و همتي بی نظیر، به تنهايي و بدون ياري استاد، به آموختن و نگارش خطّي پرداخت كه سالها از افول ستاره هاي آسمانش گذشته بود و  سپس با تربيت شاگردان فراوان، احیاگر خطّ نسخ فارسی در دوره معاصر گردید. در كثرت شاگردان استاد همين بس كه تمامی نسخ‌نویسان فعلی مستقیم یا باواسطه از ایشان بهره برده اند. استاد صمدی در کنار خطّ نسخ، با همان قدرت مثال زدنی نیز به نگارش خطّ محکم و زيباي ثلث پرداخت و خطّ ثلث ايشان نمونه اي كامل و شايسته از شيوه سنتي عثماني است. شناخت هنري عميق و قدرت اجراي مثال زدني ايشان سبب گرديده كه یکی از قوی ترین ثلث‌نویسان جهان اسلام محسوب ‌گردد. وی به غیر از  خطوط ذکر شده در نگارش خطّ محقق (شیوه بایسنقری)، خطّ رقاع (شیوه علاءالدین تبریزی و احمد نیریزی) و خطّ رقعه (عربی) نیز تبحر خاصی دارد.
 در طول سالیان گذشته آثار بسیاری از این استاد گرانقدر به صورت قطعات منتخب و یا کتاب‌های مختصر به چاپ رسیده است. یکی از گسترده‌ترین آثار ایشان نگارش کل نهج‌البلاغه در سالهای دهه شصت است.  وی رابطه ای گسست ناپذیر بین هنر و مذهب قائل است و  می گوید «خود مذهب بالاترین هنر و خدا بزرگترین هنرمند است. کدام نقاشی چیره تر از خداوند و کدام خطاط، زیبانویس تر از کسی است که خط هستی و خلقت را به این زیبایی رسم کرده است که اگر تمام قلم ها در وصف آن بنویسند به عشری از اعشار آن نمی رسند»....

*علاقمندان می توانند  ادامه مطلب را از دوازدهمین شماره ماهنامه "چهره های ماندگار" دنبال کنند.

نظر دادن