سه شنبه, 26 ارديبهشت 1396 ساعت 08:47

درگذشت خالق کفش های مکاشفه

درگذشت خالق کفش های مکاشفه

احمد عزیزی (۱۳۳۷-1395) در کرمانشاه به دنیا آمد و قبل از رفتن به دبستان، خواندن و نوشتن را بدون داشتن معلم و تنها از روی کنجکاوی و تأمل و دقت از روی تابلوها و اسامی خیابانها به خوبی فرا گرفت. او قبل از پیروزی انقلاب به دعوت شمس آل احمد به تهران رفت و دیداری نیز با مرتضی مطهری داشت. سپس با آغاز جنگ به همراه خانواده به تهران نقل مکان نمود و برای مدتی ساکن شهرستان نور شد و به همکاری با روزنامه جمهوری اسلامی پرداخت.

احمد عزیزی آثار شعر و نثر ادبی متعددی دارد . وی سرودن شعر را از سال های جوانی با مجلۀ جوانان آغاز کرد.  تمایل وی به معنویت و عرفان اسلامی و الهام از مثنوی مولانا در آثارش و بخصوص در  «کشف های مکاشفه» جلوه کرده است بطوری که بیشتر آثارش آمیخته با عرفان اسلامی و تمجید از اهل بیت است. مثنوی‌هایش غالباً با وصف طبیعت آغاز می‌ شود و با تمهیدات گوناگون و با توسل به مناسبات و ترکیبات نو وتجنیسات سنتی، رفته رفته به موضوع اصلی گریز می‌زند. وی در ساختن ترکیبات نو به شیوه شعرای سبک هندی نیز مهارتی خاص داشت. برای نمونه می‌توان به این ترکیب‌ها اشاره کرد: جبرئیل آباد الهام، آب بازی‌های فطرت، تابستان عزلت، تب خیس تکلم، درختان پا به ماه و کولیان شبنم فروش.

از جمله آثار وی می توان به : کفشهای مکاشفه، شرجی آواز، خوابنامه و باغ تناسخ، ترجمه زخم، باران پروانه، رودخانه رؤیا،  ناودان الماس،  ترانه‌های ایلیایی، غزالستان، قوس غزل، ملکوت تکلم،، سیل گل سرخ، روستای فطرت و  رؤیای رویت اشاره کرد.

احمد عزیزی از پانزدهم اسفندماه ۱۳۸۶ بعلت کاهش سطح هوشیاری ناشی از تشنج، بیماری قلبی و کلیوی در بخش آی‌سی‌یو بیمارستان امام رضا کرمانشاه بستری بود و پس از ۹ سال سپری کردن در حالت اغما، در بیمارستان امام رضا کرمانشاه ، ۱۶ اسفندماه ۱۳۹۵ در ۵۸ سالگی درگذشت. یادش گرامی و روحش شاد.

نظر دادن