سه شنبه, 26 ارديبهشت 1396 ساعت 08:52

سفر نویسنده مردی با کفش های قهوه ای

سفر نویسنده مردی با کفش های قهوه ای

آثار فیروز جلالی پیش تر در صفحه ادب و هنر روزنامه کیهان دهه شصت و کیهان فرهنگی منتشر می شد. او در سالهای 1364 تا 1376 در حلقه داستان نویسی ادب و هنر که برخی منتقدین و نویسندگان مثل عبدالعلی دستغیب، قاسمعلی فراست، محمود گلابدره ای، نادر ابراهیمی و محمود اسعدی شرکت داشتند به ارائه قصه های کوتاه خود می پرداخت

فیروز زنوزی جلالی در یکم آبان ماه سال 1329 در خرم‌آباد متولد و تا پایان تحصیلات ابتدایی  را  بروجرد گذراند. سپس به تهران آمد و تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته‌های نظامی گذرانده  و در بوشهر به عنوان  ناخدای یکم کمیسر دریایی در سال 1357 انجام وظیفه ‌کرد. او از سال 1355 فعالیت خود را در زمینه نویسندگی شروع کرد و پس از وقفه‌ای در حدود 13 سال، مجموعه داستان‌های «سال‌های سرد» سرآغازی شد برای انتشار باقی آثار او.

 

فیروز زنوزی جلالی به‌عنوان کارشناس با بخش داستان بنیاد جنگ‌زدگان، کتاب سال بنیاد شهید، بخش قصه و رمان حوزه هنری و بخش انتخاب آثار برتر معلمان همکاری داشت و علاوه بر ساخت فیلم‌های مستند به فیلم‌نامه و نمایش‌نامه‌نویسی، تدریس و نقد نیز می‌پرداخت و کتاب «مردی با کفش‌های قهوه‌ای» او جزء آثار برتر 20 ساله انقلاب شناخته شده و کتاب مخلوق او نیز برنده دیپلم افتخار از طرف بنیاد شهید شده است. همچنین با نگارش آثاری چون رمان «قاعده بازی» موفق به اخذ جوایزی از جشنواره‌ها و جایزه‌های ادبی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، قلم زرین و جلال ال احمد شد.

 

این نویسنده در روزهای پایانی سال 94 به بیماری عفونت ریه دچار شد و سرانجام در تاریخ ۵ اردیبهشت ماه سال جاری به دیار باقی شتافت.

 

از این نویسنده آثاری همچون باران بر زمین سوخته (مجموعه نقد آثار احمد محمود)، سال‌های سرد، خاک و خاکستر، روزی که خورشید سوخت، اسکاد روی ماز 543، مردی با کفش‌های قهوه‌ای، سیاه بمبک، مجموعه داستان اولی‌ها (گردآوری)، مخلوق (رمان)، شور و شیرین (فیلم‌نامه) منتشر و به یادگار مانده است.روحش شاد و یادش گرامی

 

نظر دادن