سه شنبه, 26 ارديبهشت 1396 ساعت 09:03

طریق عشق پروانه وار آموختم

طریق عشق پروانه وار آموختم

اول اردیبهشت ماه سال جاری،دکتر اسماعیل حاکمی والا استاد برجسته دانشگاه تهران، پژوهشگر، مترجم، چهرۀ ماندگار زبان و ادبیات فارسی به ندای حق لبیک گفت.

دکتر اسماعيل حاکمي والا ( 1315-1396) در آبادان متولد شد. دوره ابتدایی و متوسطه را در بوشهر و آبادان گذراندو دیپلم خود را در شیراز گرفت. سال 1334 به دانشگاه تهران راه يافت و تا مقطع دکتری تحصیل در رشته زبان و ادبیات فارسی را در این دانشگاه ادامه داد

  دکتر حاکمي  والا در سال 1337 به استخدام وزارت فرهنگ درآمد و در سالهای پایانی دوره لیسانس به  تدريس ادبيات در دبيرستان هاي تهران مشغول شد. و ضمن تحصيل در مقطع دکتری، در مدرسه عالي شهيد مطهري ( سپهسالار سابق) و نيز مدرسه مروي، پاره اي از متون «صرف و نحو»، «ادبيات عرب»، «سيوطي»، « مغني اللبيب»، «شرايع»، «مکاسب» و نيز «مقامات حريري» و برخي از تفاسير قرآن کريم را تعليم گرفت. وي در سال 1343 از رساله دکتراي خود تحت عنوان « سماع در تصوف» به راهنمايي استاد دکتر سعيد نفيسي دفاع کرد و به اخذ درجه دکترا در زبان و ادبيات فارسي نايل آمد. دکتر حاکمي والا از سال 1347 به عنوان استاد يار زبان و ادبيات فارسي در دانشگاه تهران به تدريس پرداخت و در سال هاي 1352، 1364 و 1368 به ترتيب به درجه دانشياري، استادي و استادي ممتاز دانشگاه تهران رسيد.وی در  سال ۱۳۸۴ به‌عنوان چهره ماندگار رشته ادبیات فارسی برگزیده شد.

دکتر حاکمی والا در طول مدت خدمت خود، علاوه بر سردبيري مجله دانشکده، مدير گروه ادبيات فارسي در دانشگاه تهران، سرپرست  کتابخانه مرکزي دانشگاه تهران، معاون پژوهشي دانشگاه علامه طباطبايي، نماينده دانشکده ادبيات دانشگاه تهران در هيأت مميزه، سرپرست و عضو کميته برنامه ريزي ادبيات فارسي و عضو هيأت مشاوران مجله دانشکده بوده است و علاوه بر شرکت در همايش هاي داخلي و خارجي و ايراد سخنراني در راديو و تلويزيون، بيش از 20 عنوان کتاب در زمينه هاي فرهنگ و ادب فارسي تأليف و تصحيح کرده است. از دکتر حاکمي والا بيش از يکصد مقاله پژوهشي در مسايل و موضوعات متنوع ادبي، تاريخي در نشريات معتبر به چاپ رسيده است.

 

نظر دادن