شنبه, 30 ارديبهشت 1396 ساعت 06:05

سیره رسول الله مهمترین اثر زریاب است

سیره رسول الله مهمترین اثر زریاب است

تقریبا  سه ربع قرن پیش ( 75 سال قبل) بود که مرحوم زریاب خویی  به همراه دوستش آق میرزا باقرحکمت(که بعدها به شیخ آیت الله حکیم نیا معروف شد)  در تبریز به سراغ من آمدند.. آن زمان ها عادت  به همراه داشتن دفترچه یادداشت همراه خود داشتیم و چیزهایی که می پسندیدیم درآن یادداشت می کردیم. معمولاً دفترچه هایمان را به هم قرض می دادیم. دفترچه زریاب همیشه پر بود. آن زمان ها زیاد کتاب و کتابخانه نبود  بنابراین یادداشت برداری بسیار مفید بود. یادم هست که برای اولین بار چندغزل ناب مولانا را در دفترچه زریاب دیدم یکی از آن ها «معشوقه به سامان شد تا باد چنین بادا » بود که رونوشت کردم. .. مغرب شمس در خوی بود و مطلع زریاب نیز در خوی.

سابقه دوستی من با زریاب دیرینه است تا شب آخر زندگی او نیز همراه او بودم. آن شب آخر صفدر تقی زاده وقتی که دید و بازدید تمام شد کسی را راه نداد ما را استثنائاً راه داد و براثر حضور  ما مرحوم تفضلی با مرحوم جهانداری هم آمدند . زریاب می گفت و می خندید  همسرش می گفت حالا رفقایش را دیده چه بلبل زبانی می کند.. زریاب می گفت دیشب من رفته بودم  بیخودی مرا برگردانده اند و هیچ نفهمیدم چطور شد... خیلی شب عجیبی بود ما فکر می کردیم دیگر حالش خوب شده نمی دانستیم فردا صبح دوباره باید با صفدر تقی زاده به بیمارستان برویم برای انجام کارهای تشییع جنازه. کار دنیاست!

* مراسم بزرگداشت مرحوم استاد زریاب خویی به اهتمام بنیاد پژوهشی شهریار در تبریز برگزار و  متن فوق در این محفل ارائه شد. علاقمندان می توانند مقاله کامل را از چهاردهمین شماره چهره های ماندگار دنبال کنند.

محتوای بیشتر در این بخش: « مورخ فرهنگ فیلسوف گفتگو »

نظر دادن