شنبه, 10 تیر 1396 ساعت 08:31

آیین افتتاح نمایشگاه آثار چهره های ماندگار ایران در نیاوران

آیین افتتاح نمایشگاه آثار چهره های ماندگار ایران در نیاوران

مراسم افتتاح نخستین نمایشگاه آثار چهره های ماندگار روز جمعه نهم تیرماه در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد. در این نمایشگاه عکس های حرفه ای از چهره استادان علمی به نمایش درآمد و در حوزه هنرهای تجسمی آثار خوشنویسی، نقاشیخط و  نقاشی استادان علی اکبر صادقی، حسین محجوبی،  ناصر اویسی، عباس اخوین، کیخسرو خروش، غلامحسین امیرخانی، یدالله کابلی، محمد سلحشور، جواد بختیاری، محمداحصایی، نصرالله افجه ای، جلیل رسولی، علی شیرازی و اسرافیل شیرچی  در گالری شماره 1 در معرض دید علاقه مندان قرار گرفت.

در این مراسم ابتدا سیدعباس سجادی رئیس فرهنگسرا به مدعوین خوش آمد گفت آنگاه دکتر محمود اسعدی استاد دانشگاه و رئیس نمایشگاه  ضمن اشاره به پیشینه برگزاری مراسم چهره های ماندگار گفت حدود 18 سال پیش طرح برگزاری همایش پس از گفت و گو با 150 شخصیت علمی-فرهنگی و هنری ارائه شد و در خلال ده سال 232 شخصیت در رشته های علمی-فرهنگی و هنری انتخاب شدند. پس از وقفه ای کوتاه که در برگزاری مراسم پیش آمده برگزاری این نمایشگاه می تواند به تداوم این جریان فرهنگی کمک کند.

دکتر اسعدی تاکید کرد این نخستین نمایشگاهی است که تقریبا همه استادان طراز اول هنرهای تجسمی ایران در آن اثر یا آثاری را به نمایش می گذارند و این اتفاق مبارکی است. او در ادامه با طرح این پرسش که چرا ایرانیان قادر به معرفی خود به نحو شایسته به جهانیان نیستند گفت عوامل مختلفی چون تواضع مفرط، عدم شناخت عمیق، مسایل سیاسی اجتماعی، کاهلی محققان و عدم  استفاده صحیح از رسانه ها   را از جمله این دلایل اعلام کرد.

دکتر اسعدی اظهار امیدواری کرد شناسایی و شناساندن بزرگان علم و فرهنگ بصورت سازمان یافته از سوی نهادی مستقل تداوم یابد تا این نیاز اجتماعی برطرف و کشور از نظرات نخبگان بیش از پیش بهره مند شود.

در ادامه استادان کابلی، سلحشور، صادقی، شیرازی، فلسفی، محجوبی و حجت الاسلام زم به ایراد سخن پرداختند و بر ضرورت تداوم این حرکت فرهنگی اصیل تاکید نمودند.

نظر دادن