شنبه, 10 تیر 1396 ساعت 08:54

با حضور چهره های شاخص و ماندگار فرهنگ و هنر دو نمایشگاه در فرهنگسرای نیاوران افتتاح شد

با حضور چهره های شاخص و ماندگار فرهنگ و هنر دو نمایشگاه در فرهنگسرای نیاوران افتتاح شد

آئین افتتاحیه نمایشگاه عکس و آثار چهره‎های ماندگار ایران و نمایشگاه نقاشی سمانه احسانی‎نیا عصر روز جمعه نهم تیر ماه و با حضور چهره‎های شاخص فرهنگ و هنر چون دکترمحمدرضا شفیعی کدکنی، یدالله کابلی، علی اکبر صادقی، محمد سلحشور  و ... در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی بنیاد آفرینش‎های هنری نیاوران و در ابتدای آئین افتتاحیه نمایشگاه آثار چهره‎های ماندگار فاضل جمشیدی در سخنانی با ذکر این مطلب که خوشبختانه چهره‎های ماندگار در کشور کم نیستند اظهار داشت: امروز به همت دکتر اسعدی و همکار خوبشان اسرافیل شیرچی و همچنین وسعت توانایی‎های فرهنگسرای نیاوران قاب تجلی در نقش چهره های ماندگار برپاشد.

سید عباس سجادی مدیر عامل بنیاد آفرینش‎های هنری نیاوران نیز با حضور در جایگاه با ذکر خاطره ای اظهار داشت: گنجینه واقعی هر کشوری چهره‎های فرهنگی، هنری و علمی هستند. خوشبختانه چهره‎هایی را  امروز در قاب این عکس‎ها می‎بینیم که باعث افتخار هر ایرانی می‎باشد از این رو می‎توانیم بگوییم ما از پنجره‎ به دریا نگاه می‎کنیم. 

وی در ادامه افزود: برای من و نیاوران امروز روز بزرگی است. امیدواریم قدر این دوستان را تا زمانی که هستند بدانیم.

در ادامه این برنامه یدالله کابلی شکسته نویس ، خوشنویس و چهره ماندگار با ابراز خوشحالی از حضورش در این نمایشگاه گفت: هر انسانی در تلاش است تا برای ماندگار شدن دستاورد علمی، فرهنگی، هنری خود کوششی بکند تا آن را رنگ ماندگاری بدهد. عکس‎هایی که در اینجا می‎بینم هر یک نوابغ و یگانه های هنر روزگار ما هستند. این افراد چهره‎های نادر و بزرگ سرزمین ما هستند. ماندگاری در کارنامه نیم قرن تلاش این بزرگان است. متاسفانه امروز نیمی از آنها نیستند. امیدوارم هر چه بیشتر قدر چنین چهره‎ها و چنین بزرگانی را بدانیم و  بتوانیم آنها  را به جهان معرفی کنیم.

دکتر  محمود  اسعدی دبیر نمایشگاه نیز با حضور در جایگاه با ارائه گزارشی از چگونگی برگزاری این نمایشگاه خاطر نشان کرد: من تاسف می‎خورم که چرا ما دیر به شناسایی و شناساندن چهره‎های مانا پرداختیم. ادوارد سعید کتابی دارد با نام شرق‎شناسی و در مقدمه آن می‎نویسد که شرقی‎ها قادر نیستند خود را معرفی کنند، و باید غربی‎ها آنها را معرفی کنند.چرا ما قادر نیستیم بزرگانمان همچون خیام و مولانا و عطار و همچنین شخصیت‎های معاصر کشور را به جهانیان معرفی کنیم .چناچه ما نتوانیم خود را معرفی کنیم دیگران این کار را خواهند کرد  و آنچه را که می‎خواهند معرفی می‎کنند.

وی افزود:  یکی از دلایل این اتفاق  تواضع مفرطی است که ریشه در فرهنگ ما دارد. این امر باعث شده که ما نتوانیم خودمان را آن چنان که هستیم معرفی کنیم. نکته دوم عدم آگاهی از حضور بزرگان است. نکته بعدی آمیختگی سیاست و ادبیات و فرهنگ است. نکته دیگر آن که  ما ابزار مناسب و رسانه مناسب برای معرفی چهره های ماندگار کشور  نداریم. حتی اگر بتوانیم اساتید را بشناسانیم در چارچوب مرز‎های ایران است و در فراتر از مرز‎ها کاری نمی‎توانیم انجام بدهیم.نکته بعدی تنبلی و عدم درک صحیح است. ما آن چنان که باید در این زمینه تحقیق و  پژوهش نکرده‎ایم و یا اگر تحقیقی انجام شده عمیق نبوده است

وی در پایان صحبت‎هایش با ذکر این مطلب که هنوز هم در کشور سازمانی نیست که کارش شناسایی و شناساندن نخبگان باشد ابراز داشت :  در ایران و در روستا‎ها و شهر‎های کوچک نخبگانی داریم که شناسایی نشده‎اند و سازمانی هم نیست که آنها را به ما معرفی کند.از این رو امیدوارم  از این حالت خودکم‎بینی هر چه زودتر  به خود‎یابی برسیم و بزرگان خود را قدر بدانیم  و آنها  را هم به خودمان و هم به جهان معرفی کنیم .

در ادامه برنامه و پس از صحبت های تنی چند از چهر های شاخصی ماندگار کشور حجت الاسلام والمسلمین زم رئیس سابق حوزه هنری به عنوان آخرین سخنران اظهار داشت:متاسفانه سالیان سال است که بزرگان و اساتید صاحب نام کشور که از الطاف خداوندی هستند همچون خود خدا مظلوم و بی‎پناه و ناشناخته و کم‎شناخته است. اگر ما به بزرگان ننگریم و آنها را احترام نکنیم بزرگی را نخواهیم آموخت و تا بزرگی نیاموزیم بزرگ‎پروری را نخواهیم توانست آموزش دهیم ازاین رو وقتی با بزرگ و بزرگان و بزرگ‎پروری دم‎خور نباشیم گرفتار کوچک‎بینی و اندک‎نگری خواهیم شد. اندک‎نگری و کوچک‎بینی همان فقریست که امروز به رغم توانایی‎ها و استعدا‎دها گرفتارش هستیم.

وی افزود :نسل جوان ما نسبت به بزرگی، فرهنگ و آشنایی با هنر گریز ‎پا شده است. قدر بزرگان را دانستن در واقع یعنی جوانان را به آغوش بزرگان کشاندن و به کوچکان راه بزرگی آموختن. با این همه لازم می دانم  از همه عزیزانی که در این سال ها  زحمت این کار را کشیده‎اند و در راه شناسایی بزرگان  تلاش کرده سپاسگزاری می‎کنم.

 

نظر دادن