دوشنبه, 09 مرداد 1396 ساعت 10:41

برگزاری جلسه شورای سیاستگذاری چهارمین همایش بین المللی مدیریت رسانه

برگزاری جلسه شورای سیاستگذاری چهارمین همایش بین المللی مدیریت رسانه

 

جلسه شورای سیاستگذاری چهارمین همایش بین الملی مدیریت رسانه روز یکشنبه 9/5/96 در دفتر معاون مطبوعاتی و  اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار گردید.

اعضای شورای سیاستگذاری این همایش عبارتند از: دکتر علی اکبر فرهنگی، دکتر باقر ساروخانی، دکتر حسن خجسته، دکتر حسین انتظامی، دکتر حسینی دانا و دکتر محمود اسعدی.

در ابتدا دکتر محمود اسعدی رئیس همایش گزارشی از سه دوره برگزاری از سال 1394 تاکنون ارائه داد و گفت: نخستین همایش با همکاری  دانشگاه تهران در کتابخانه ملی ، دومین همایش در دانشگاه صدا و سیما و سومین همایش در فرهنگسرای رسانه با شرکت مهمانان داخلی و خارجی و مساعدت استادان و صاحب نظران مختلف برگزار گردید و علی رغم برخی مسائل و مشکلات خوشبختانه با اقبال شخصیت های برجسته رشته مدیریت رسانه و ارتباطات مواجه گردید. مجموعه مقالات این همایش ها در سه جلد تحت عناوین « مدریریت رسانه و سازمان های  خلاق»، «چشم انداز مدیریت رسانه در ایران» و « مدیریت رسانه و مخاطب فعال» منتتشر شده و ویژه نامه ماهنامه چهره های ماندگار نیز به معرفی آثار و احوال دکتر علی اکبر فرهنگی بنیانگذار این رشته  و دیگر استادان پرداخته است.

 همچنین برنامه های رادیویی و تلویزیونی تهیه و پخش شده است. وی اظهار امیدواری کرد در چهارمین همایش بین المللی مدیریت رسانه  گام های اساسی در تبین و ارزیابی مقولات مختلف دانش نوظهور مدیریت رسانه در ایران و جهان صورت پذیرد.وی با دعوت از خبرنگاران رسانه تاکید کرد هدف این همایش ها  تعامل  رسانه ها با دانشگاه  ها به منظور  ارائه  راههای نو  در جهت افزایش کارایی و اثربخشی رسانه است

در ادامه دکتر حسین انتظامی استاد ارتباطات و مدیریت رسانه با تاکید بر حمایت از برگزاری چهارمین همایش بین المللی مدیریت رسانه  همزمان با نمایشگاه مطبوعات گفت : "متغییر بحرانی" فضای رسانه ای کشور "اخلاق رسانه ای" است و عمده مشکلات به این موضوع مرتبط است و این موضوع می تواند علاوه بر همایش مدیریت رسانه  در پایان نامه های دانشجویان مدیریت رسانه در دانشگاه ها نیز لحاظ شود. عضو شورای سیاستگذاری چهارمین همایش بین المللی مدیریت رسانه تاکید کرد تاریخ شفاهی رسانه ها و انتقال تجارب خبرگان مطبوعات می تواند با همکاری استادان رشته مدیریت رسانه تبدیل به پایان نامه های کاربردی برای اهالی رسانه شود. وی از دانشگاه ها و موسسات مختلف رسانه ای خواست با تعامل و همکاری بیشتر در اینگونه همایش ها به حل معضلات رسانه ای کشور کمک کنند. همچنین پرداختن به جزئیات و چگونگی انجام اقتصاد مقاومتی حائز اهمیت است.

دکتر حسینی دانا استاد مدیریت رسانه و عضو شورای سیاستگذاری همایش  اشاره کرد: ما پس از سه دوره برگزاری همایش از مرحله کلی عبورکرده ایم و حالا باید  مساله محور و موضوع محور عمل کنیم. مثلاً به اقتصاد مقاومتی، بنگاه داری، سوژه یابی، شیوه های جذب مخاطب و بازاریابی مخاطب بیش از بیش پرداخته شود..

دکتر حسن خجسته مدیر اسبق رادیو و استاد ارتباطات و مدیریت رسانه نیز به تشریح مسائل رسانه ای  کشور پرداخت و گفت: نسخه رسانه ای اقتصاد مقاومتی در مدیریت رسانه  حائز اهمیت است و می توان پیرامون آن مقالات متفاوتی  ارائه داد. بحث حاکمیت اینترنت و مساله اخلاق حرفه ای رسانه ای نیز مهم است. این مسائل باید حلاجی و بررسی شود او اضافه کرد: مساله دیگر موضوع سیاستگذاری و برنامه ریزی رسانه است که می تواند محور مقالات همایش قرار گیرد. دکتر باقر ساروخانی  استاد ممتاز دانشگاه تهران و عضو شورای سیاستگذاری چهارمین همایش با اعلام اینکه یک شماره از فصلنامه علمی-پژوهشی « رایو تلویزیون» به همایش  اختصاصی می باید گفت چهار اصل بنیادی را در سخنرانی ها دانشجویی حائز اهمیت دانست: 1.خاطره نگویید و به موضوع بپردازید  2. مطالب جامع باشد  3. مطالب همزمان بصورت علمی و اجرایی  مطرح شود  4. در کارگاه های علمی  مطالب برجسته  و ارزیابی شود

دکتر باقر ساروخانی  با خرسندی از برگزاری سه دوره همایش مدیریت رسانه پیشنهاد کرد پیرامون مطالب ذیل استادان و دانشجویان می توانند مقالات ارائه کنند: مدیریت رسانه در خدمت توسعه پایدار ، مدیریت رسانه و  اقتصاد مقاومتی ، مدیریت رسانه  و  مخاطبان  ،.مدیریت رسانه و سلامت ، آینده نگری،  سیاستگذاری رسانه. اخلاق در رسانه و  کار و بهره وری.

نظر دادن