چهارشنبه, 08 شهریور 1396 ساعت 10:09

گفت و گو با دکتر علی اکبر موسوی موحدی چهره ماندگاربیو فیزیک

گفت و گو با دکتر علی اکبر موسوی موحدی چهره ماندگاربیو فیزیک

تولید علم داریم اما خودمان مصرف نمی کنیم

دکتر علی اکبر موسوی موحدی سال 1331 در شیراز  به دنیا آمد. تحصیلات متوسطه را در دبیرستان البرز تهران گذراند. سپس در سال 1354 موفق به اخذ درجه کارشناسی در رشته شیمی از دانشگاه شهید بهشتی(دانشگاه ملی ایران)، کارشناسی ارشد شیمی با گرایش علوم زیستی از دانشگاه میشیگان شرقی آمریکا (1357) و دکترای تخصصی از دانشگاه منچستر انگلستان در رشته بیوشیمی فیزیک ( 1365) شد. پس از اتمام دوره دکترا، در دانشگاه تهران مشغول به تدریس و تحقیق شد و مراتب علمی استادیاری ، دانشیاری و استادی  را پشت سرگذاشت.

به پاس خدمات ارزنده و اثر گذار در حوزه‌های علم، پژوهش و نوآوری در سال 1369 مو فق به دریافت جایزه بین‌المللی خوارزمی شدند و در سال 1376به عنوان استاد نمونه و طی سال‌های 1376 تا1380نیز 9 بار به عنوان پژوهشگر نمونه دانشگاه تهران برگزیده شدند. درکارنامه علمی استاد، جوایز فراوانی همچون نشان درجه یک پژوهش دانشگاه تهران(1382)، چهره ماندگار (1383)، دانشمند برجسته دانشگاه تهران(1385)، پژوهشگر رتبه اول جشنواره رازی(1385)، برنده جایزه بین المللی الزویر- اسکوپوس (1386)، پژوهشگربرجسته جایزه علمی جشنواره علوم پزشکی ابن سینا (1387)، پژوهشگر ممتاز در جشنواره پژوهش و فناوری کشور(1388)، اعطای استاد ممتازی دانشگاه تهران(1389) و...  به چشم می‌خورد.

چهره های ماندگار: استاد موسوی موحدی شما از چهره های ماندگار رشته شیمی، بیوشیمی و فیزیک هستید. در این یکی دو دهه ای که در خدمت شما بودم ، از روزشمار و فهرست آثار شما مطلع شدم که شما متولد سال 1331 در شیراز هستید همچنان  که در رزومه شما هست حضرتعالی در امریکا تحصیل کرده اید. مدتی در انگلستان و در سال 1373 به عنوان چهره ماندگار انتخاب شدید کارهای بزرگی چه در عرصه بنیانگذاری نهادهای علمی، دانشگاهی و چه طرح های تحقیقاتی و نظریه های علمی داشته اید. در این گفت و شنود می خواهیم شمایی کلی از آثار و احوال شما داشته باشیم.

دکتر علی اکبر موسوی موحدی: بله، همانطور که فرمودید بنده در سال 1331 در شیراز متولد شدم. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در شیراز گذراندم. از کلاس نهم به بعد را در دبیرستان البرز تهران بودم و دیپلم را از دبیرستان البرز دریافت کردم. خانواده ما به هر طریق دنبال این بود  در فضای تهران –که  آن زمان مدرسه های بهتری نسبت به شیراز داشت- درس بخوانم. سال 1347 تا 1350 در دبیرستان البرز بودم بعد وارد دانشگاه ملی (شهیدبهشتی) شدم و سال 1354 به کشور امریکا رفتم و در دانشگاه میشیگان فوق لیسانس در رشته شیمی با گرایش علوم زیستی گرفتم. تا دوره دکتری را پیش رفتم و بعد انقلاب ایران پیش آمد. به دانشگاه منچستر انگلستان رفتم، دکتری بیوشیمی فیزیک را گرفتم و به  دانشگاه تهران برگشتم. قبلاً مربی دانشگاه تهران بودم و سال 1357 استاد تمام دانشگاه تهران شدم.

چهره های ماندگار: فرمودید در انگلستان و امریکا تحصیلات تکمیلی را گذرانده اید و مراحل دانشیاری و استاد تمامی را سپری کرده اید می خواهم بپرسم چه تفاوتی بین نظام آموزشی  ما با دیگر کشورها هست. آیا رتبه بندی های علمی در ایران   باهمین عناوین در آنجا هست یا تمایزاتی وجود دارد.؟

دکتر علی اکبر موسوی موحدی: در کشور امریکا عناوین استادیار، دانشیار و استاد هست ولی یک مساله را رعایت می کنند و آن اینکه استادیار پیش یک پروفسور کار می کند و  دانشیار هم همکار یک پروفسور و استاد تمام است تا به استادی برسد. در کشورما این مراحل طی نمی شود هر کس مستقل کار می کند و به همین دلیل خیلی گرفتاری ها دارند. این یک معضل است. اینگونه مستقل بودن خوب نیست. پشتوانه ای که در مرحله اول، استادیار و در مرحله بعد دانشیار می تواند داشته باشد وجود ندارد و  اینگونه شیب رشد کمتر می شود.....

*چهره های ماندگار گفت و گوی مفصلی با دکتر علی اکبر موسوی موحدی  داشته که  متن کامل آن در شانزدهمین شماره مجله منتشر شده است.

 

نظر دادن