چهارشنبه, 02 اسفند 1396 ساعت 09:39

تازه های کتاب دکتر مجتبایی

دکتر فتح‌الله مجتبایی، چهره ماندگار الهیات و عضو پیوسته فرهنگستان ادب فارسی از کارهای در دست نگارش خود خبر داد و گفت: در حال حاضر مشغول تهیه یک کتاب درمورد «ملامتیه» هستم که تاثیر ملامتیه‌ هندویی هند بر ملامتیه‌ خراسان را مورد بررسی و مطالعه قرار می‌دهد. هنوز با انتشاراتی در رابطه با چاپ آن صحبتی نکرده‌ام، اما معمولا کتاب‌های من را انتشارات سخن یا نشر هرمس به چاپ می‌رسانند، همچنین یک کتاب درباره منطق‌الطیر تبتی را به اتمام رساندم که یک منظومه بودایی منطق‌الطیر به زبان بودایی است و من آن را به فارسی ترجمه کرده‌ام و بناست که انتشارات رایزن به زودی آن را چاپ و منتشر کند.

وی همچنین درباره آخرین کتاب منتشر شده خود گفت: قال و مقال عالمی (مجموعه جستارها و گفتارها) مجموعه مقالات مختلفی است که من در 50 یا 60 سال گذشته نوشته‌ام و موضوعاتش هم مختلف است.

این کتاب دربردارنده 25 یا 26 مقاله است که قبل از آن در مجلات مختلف علمی و شناخته‌شده مثل مجلات سخن، راهنمای کتاب و این قبیل مجلات به چاپ رسیده است. این مقالات از ادبیات کلاسیک، فلسفه و عرفان گرفته تا ادبیات معاصر را شامل می‌شود.

 دکتر مجتبایی در رابطه با موضوع مقالات گردآوری‌شده در این کتاب اضافه کرد: مقالات بخش ادبیات این کتاب بیشتر مربوط به تاریخ ادبیات دوره سامانی و غزنوی است، در این میان چند مقاله درباره شاهنامه هم هست. در موضوع عرفان اسلامی چند مقاله است و چند مقاله هم در مورد زبانشناسی در این کتاب گنجانده شده است.

نظر دادن