یکشنبه, 15 مهر 1397 ساعت 10:39

به زنان فرهیخته بیشتر توجه شود

به زنان فرهیخته بیشتر توجه شود

استادمحمدعلی کشاورز-چهره ماندگار سینما و نمایش

برگزاری همایش چهره‌های ماندگار بنظرم کار بسیار خوب و جالبی است البته شاید وظیفه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یا وزارت علوم بود اما به هر ترتیب  و خوشبختانه تلویزیون آن را انجام داد.

افراد انتخاب شده غیر از من همه شاخص و برای مملکت کار کرده و مراسم هم بسیار خوب برگزار شد.

این کار نتیجه زحمت آقایان لاریجانی است.  فکر و ایده  وشروعش توسط آقای محمود اسعدی و در دوره آقای لاریجانی بود و در دوره آقای ضرغامی ادامه پیدا کرد.

این مراسم تجلیل و قدردانی پاداش کسانی است که یک عمر بدون هیچ چشم داشتی برای اعتلای دانش و فرهنگ و هنر مملکت تلاش کردند و زحمت کشیدند.

فکر می کنم یکی از برنامه های خوب تلویزیون و بلکه بهترین برنامه آن همین همایش چهره‌های ماندگار بود و امیدوارم هر سال به همان خوبی سال های گذشته  برگزار شود. هر چند متاسفانه الان هنر یک شغل شده و از حالت هنر درآمده  اما تا اینجا کسانی که انتخاب شدند خوب بود.

این مراسم تنها جایی بود که به نحو احسن از کسانی که واقعا شایستگی داشتند به شکل باشکوهی قدردانی شد.

این کار بزرگ فرهنگی است که باید سعی کنند آن را به دور از مسائل سیاسی و حاشیه ای برگزار کنند.

همچنان مثل گذشته کار کنند چون کسانی که تا به حال انتخاب شدند جزو چهره‌های ماندگار ایران زمین بودند.

دیگر این که این کار را جدی تر بگیرند تا متعاقب آن مردم و به خصوص جوان ها بیشتر تلاش کنند. جوان ها با دیدن چنین برنامه ها و قدردانی هایی تشویق می شوند که  بیشتر تلاش کنند و به نوعی درس و عبرت می گیرند. نتیجه و اثرگذاری این کار پنجاه سال دیگر مشخص می شود وقتی جوان های امروز با تاثیرپذیری و تاسی از این برنامه درخشیدند و سطح دانش و فرهنگ جامعه را بالا بردند.

بنظرم در مورد خانم های سرزمین ما کم لطفی می کنند چون بیشتر انتخاب ها مربوط به آقایان است در حالی که خانم های زیادی داریم که مستحق انتخاب شدن هستند.

خانم ها پس از انقلاب در زمینه های مختلف عملی و فرهنگی پیشرفت زیادی کردند و حتی در برخی موارد جهش و پیشرفت بیشتری نسبت به آقایان داشتند و دارند. بنظر من می شود فرضا چهره‌های ماندگار مادر انتخاب کرد. البته نه در حوزه سینما بلکه به طور کل و در سطح جامعه عرض می کنم.......

*سخنان استاد محمدعلی کشاورز درباره همایش "چهره های ماندگار" در بیست و دومین شماره چهره های ماندگار منتشر شد

نظر دادن