یکشنبه, 15 مهر 1397 ساعت 11:13

انتظامی و جایزه ای مانند اسکار

انتظامی و جایزه ای مانند اسکار

آن روز سرحال و شاداب و قبراق بود صحبت کوتاه اما جذابی هم در سومین همایش چهره های ماندگارکرد. از اینکه کنار برخی دانشمندان و نویسندگان کشور تجلیل می شد خردسند بود پزشک و مهندس و ادیب و هنرمند برای نخستین بار جمع بودند. می گفت ملاک اصلی ماندگاری آدم ها خدمت به مردم است. نکته ای که او خود مصداق واقعی اش بود. نوشته زیر در پاسخ به پرسشهای من در ماهنامه چهره های ماندگار است که پیش از برگزیده شدن فرزند هنرمند ایشان استاد مجید انتظامی بعنوان چهره ماندگار ارائه شده است.البته آرزوی او مدتی بعد با رای شورای هنری همایش چهره های ماندگار برآورده شد و پدر و پسر در مراسم هم را در آغوش گرفتند. خدایش بیامرزد.

*همایش چهره های ماندگار پس از هشت دوره برگزاری توانسته به اهداف خود دست یابد؟به عبارت دیگرآیا کار مفید و موثری بوده و توانسته در اعتلای فرهنگ و هنر مملکت با معرفی نخبگان هنری و علمی به مردم و جامعه مثمرثمر باشد؟

 همایش چهره های ماندگار کار بسیاربسیار عالی، قشنگ و تاثیرگذاری است چون افرادی مثل مرحوم سیدحسینی را که مترجم فوق العاده ای بوده و در آپارتمانی در گوشه ای از این شهر زندگی می کرده و کسی هم او را نمی شناخته، پیدا و به مردم معرفی می کند  و یا هنرمندان و استادان دیگری که خدمات زیادی برای مردم و کشور انجام داده اند اما کسی از آنها خبر ندارد. خب این کار فوق العاده خوبی است دیگر.

*در صورت تداوم این جریان علمی-فرهنگی، چه پیشنهادی برای برگزاری بهتر این همایش دارید؟

من با این کار موافقم و به نظرم کار بسیار درخشانی است که در تلویزیون انجام شده و امیدوارم هر سال موفق تر از سال قبل باشد اما چون چند سالی است که به دلیل پادرد و بیماری ام نتوانستم در مراسم آن شرکت کنم، نمی توانم بگویم  پس از هفت دوره برگزاری رشد مثبت داشته  و به اهداف متعالی خود رسیده یا این که بعکس رشد منفی داشته و از تاثیرگذاری آن کم شده است. اما حتما موفق بوده و به اهداف خود رسیده که آن را ادامه می دهند و چرا ادامه ندهند !کار به این قشنگی را که نخبگان ساعی و فرهیختگن زحمتکش و گاهی هم ناشناخته و گمنام را پیدا می کند و در مراسمی باشکوه از آنها تجلیل کرده  آنها را به مردم و جامعه معرفی می کند کار بسیار با ارزشی است بویژه برای جوان ها خوب است چون این سوال در ذهنشان ایجاد می شود که چرا فلانی چهره ماندگار شده و این خود سرآغاز فعالیت مبارک آنها خواهد بود....

*متن کامل گفتگو در بیست و دومین شماره چهره های ماندگاردرج شده است.

نظر دادن