پنج شنبه, 02 فروردين 777 ساعت 12:16

وداع با استاد حسین زمرشیدی

وداع با استاد حسین زمرشیدی

 

چه بود؟ این تیر بی رحم از کجا آمد؟

که غمگین باغ بی آواز ما را باز

درین محرومی و عریانی پاییز

بدینسان خاموش و خالی کرد

دکتر حسین زمرشیدی چهره ماندگار معماری سنتی درگذشت."چهره های ماندگار" ضمن عرض تسلیت، برای ایشان طلب رحمت الهی و برای بازماندگان از خداوند متعال طلب صبر می کند.

استاد حسین زمرشیدی سال 1318 در مشهد بدنیا آمد. وی در نوجوانی همراه پدر (حاج محمد معمار) که از معماران به نام بود کار کرد و بعدها آثار ماندگاری از جمله معماری و کاشی کاری آرامگاه خواجه ربیع، گنبد سبز مشهد، آرامگاه امامزاده محروق نیشابور، آرامگاه شیخ احمد جامی تربت جام و بسیاری آثار دیگر را از خود به یادگار گذاشت.

استاد حسین زمرشیدی در ازمون استادکاری هنرستان صنعتی تهران(ایران و آلمان) پذیرفته شد و همزمان در رشته ساختمان درس خواند. سال 1350 به آلمان رفت و در رشته ساختمان ورشته تربیت دبیر فنی دانش اموخته شد. استاد تمام دانشگاه شهید رجایی در سال 1381 از سوی بنیاد چهره های ماندگار به عنوان چهره ماندگار برگزیده شد.

مقالاتی از ایشان از جمله: قرطبه؛ شگرف ترین مسجد اروپا، چشم انداز بیست ساله تاریخ و تمدن اسلام و ایران، کاخ الحمرا؛ پدیده معماری اسلامی، سفیران ارزش های معنوی، هنرمندان شیعی؛ بهره گیری از فرهنگ و تمدن اسلام و ایران برای آموزش متوسطه؛ معماری؛ تجلی هویت ایرانی؛ نظری اجمالی به تاریخ اسلامی در ماهنامه "چهره های ماندگار" چاپ شده است. آخرین مقاله ایشان تحت عنوان "پدیده های شگرف کاشیگری" که سه روز پیش ایشان به دفتر مجله فرستاده بودند، در بیست و پنجمین شماره ماهنامه درج خواهد شد. یادش گرامی و خدایش رحمت کند!

 

نظر دادن