شنبه, 27 بهمن 1397 ساعت 06:42

فخر رازی محصول میراث ارجمند عصر زرین اسلامی

فخر رازی محصول میراث ارجمند عصر زرین اسلامی

نشست «فخر رازی: اندیشمندی جستجوگر» بیستم آذرماه  با حضور دکتر سیدصادق سجادی، دکتر نصرالله پورجوادی و دکتر اصغر دادبه در سالن اندیشه پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد.

دکتر سجادی با بیان اینکه فخر رازی از دانشمندان جامع‌الاطراف و کم‌نظیر در علوم عقلی و نقلی است گفت: با این وجود به جز کتاب دکتر دادبه درباره فخر رازی تحقیقات جدی‌ای انجام نشده و هیچ‌گاه به‌عنوان یک فیلسوف متکلمی که آراء‌اش قابل توجه است مطرح نبوده است.

وی با اشاره به موضوع سخنرانی خود با عنوان «فخر رازی و فرقه‌نگاری» افزود: فرقه شناسی و فرقه‌نگاری یکی از کهن‌ترین علوم تاریخی است که دانشمندان ایرانی به آن پرداختند و از آن جمله می‌توان به آثاری مانند «طبقات الاطباء و الحکماء» اشاره کرد. به‌هرحال آنچه ما از فرقه‌نگاری در نظر داریم بررسی مکاتب کلامی و فلسفی است و آثار متعددی از جمله کتاب بغدادی، شهرستانی و ... را در برمی‌گیرد. کتاب «اعتقادات فرق المسلمین و المشرکین» فخر رازی نیز اثری کوچک و موجز در این باره است. فخر رازی در این کتاب با شیوه استدلالی خاص خود با علمای مختلف فرقه‌های دینی مناظره کرده و کوشیده تا اندازه زیادی فرقه‌های اسلامی را تبیین کند. تمامی مناظرات فخر رازی با علمای بلاد اسلامی را می‌توان در این کتاب مشاهده کرد. به گفته این محقق...

*با ما در بیست و چهارمین ماهنامه چهره های ماندگار همراه شوید.

نظر دادن