شنبه, 27 بهمن 1397 ساعت 06:51

موقعیت زنان امروز ژاپن

موقعیت زنان امروز ژاپن

امروزه پس از گذشت بیش از چهل سال از شکست ژاپن در جنگ جهانی دوم، وضعیت عمومی زنان ژاپنی -همراه با تغییرات مداوم در قوانین و جامعه- تحولات عمیقی یافته است. قانون اساسی سال 1946 ژاپن گامی در جهت برقراری موقعیت های متساوی برای زنان داشت که بعدها همراه با پیشرفت های اقتصادی ژاپن از نیمه دوم سال 1950 گسترش یافت.

اکنون کمتر از نصف زنانی که شصت سال پیش به دنیا آمده اند شاهد شصتمین سال تولد خود بوده اند اما از نوازادن دختری که در سال 1985 بدنیا آمده اند، احتمالا 93 درصد شصتمین، 85 درصد هفتادمین و 63 درصد هشتادمین سالگرد تولد خود را خواهند دید. حتی ممکن است 30 درصد آنها هشتاد و هشتمین سالگرد تولد خود را جشن بگیرند.

چنین افزایش فاحشی در طول عمر را می توان به بهبود سیستم های تندرستی، بهزیستی و پیشرفت های علم پزشکی همراه با بالا رفتن سطح استاندارد عمومی زندگی ناشی از پیشرفت های اقتصادی نسبت داد.این عوامل میزان مرگ و میر در جوانان و همچنین افراد مسن را به طور چشم گیری کاهش داده اند.

این نحستین بار در تاریخ است که در طول عمر میانگین زنان تا هشتاد سال رسیده اما با این تغییرات، مشکلات جدیدی برای فرد، خانواده و بطور کلی جامعه بوجود آمده است....

*این مصاحبه مدتی پیش با هیروتا هیساکو(استاد دانشگاه زنان ژاپن) انجام شده که متن کامل  صحبت های وی با حذف سوالات در بیست و چهارمین شماره چهره های ماندگار درج شده است.

 

نظر دادن