چاپ کردن این صفحه
شنبه, 27 بهمن 1397 ساعت 06:57

مرزبندی، ایده اسلامی نیست

مرزبندی، ایده اسلامی نیست

دکتر حسن حنفی-استاد فلسفۀ دانشگاه قاهره

پروفسور حسن حنفی از مشاهیر فلسفه و صاحب رای مصر است که نظراتش قابل تامل و شایستۀ نقد و ارزیابی است. گفتگوی ذیل مدتی قبل در استراسبورگ فرانسه انجام شده که با حذف سوالات از نظر می گذرد.

نام من حسن حنفی است و استاد فلسفۀ دانشگاه قاهره هستم. لیسانس فلسفه ام را در مصر گرفته ام و با درجۀ دکتری در رشتۀ هرمنوتیک از دانشگاه سوربن فرانسه فارغ التحصیل شده ام. پس از آن به قاهره بازگشتم و پروژۀ بسیار بزرگی را به نام «سنت و مدرنیسم» آغاز کردم. وظیفه این پروژه بررسی راهکارهایِ مدرن کردن علوم کلاسیک و الهیات است. نوشتارهایی نیز در این زمینه ها داشته ام که دارای این عناوین بوده اند: «از تعصبات تا تغییرات»، «فلسفه از انتقال تا نوآوری»، «اصول فقه از تئوری تا عمل»، «تصوف از فنا تا بقا». در واقع من این پروژه را جهت کمک به دنیای اسلام برای ورود به مدرنیته و زمانه مدرن انجام داده ام.

در اوریل سال  1979،  دو ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با امام خمینی ملاقاتی داشتم و پس از آن کتابهای «مبازه با نفس» و «ولایت فقیه» را منتشر کردم. کتاب «دانشجو و شهروند» از جمال الدین اسدآبادی را نیز به زبان انگلیسی نوشتم که به تازگی نیز به  چاپ رسیده است. من آثار بسیاری از فیلسوفان مسلمان و همچنین آثار اسپینوزا و ژان پل سارتر ترجمه کرده ام. کتاب دیگرم به زبان انگلیسی کتابی است با عنوان «اسلام در دنیای میانه»و همچنین چند کتاب به زبان فرانسه نیز به چاپ رسانده ام.

من می توانم خودم را یکی از معّرفان اسلام به دنیا که در دنیای اسلام باقی مانده است بدانم و همیشه تلاش کرده ام که به انقلاب اسلامی در هرکجا کمک نمایم. البته منظور من از انقلاب، انقلابی است که موجب برانگیختن افکار و اذهان مردم باشد نه فقط انقلابی که موجب تغییرات در ساختارهای جامعه و یا تنها سیاستّ صرف باشد.

درباره گفتگو میان تمدن ها باید بگویم که ما چنین گفتگویی را مدت ها پیش در فرهنگ باستانیمان ابداع کرده بودیم. قبل از ان باید توضیح بدهم که در اصل دو شکل کلی وجود دارد. یکی شکل "هانتینگتون" است به معنای برخورد تمدنها که غرب چنین شکلی را ترجمه کرده و شکل دیگر گفتگوی میان تمدنها است که ما آن را تجربه کرده ایم. در دنیای عرب پیش از اسلام.....

* ادامه متن را در کلیشه "اندیشه" ماهنامه چهره های ماندگار با ما بخوانید.

چاپ کردن این صفحه