شنبه, 27 بهمن 1397 ساعت 07:00

روحیه انسانی و خداپسندانه

روحیه انسانی و خداپسندانه

جایزه "بهترین دستاورد پیوند کلیه در خاورمیانه" به دکتر ناصر سیم فروش

دکتر ناصر سیم فروش چهره ماندگار پزشکی در شانزدهین کنگره "انجمن پیوند اعضای خاورمیانه" در آنکارا؛ موفق به دریافت"جایزه بهترین دستاورد پیوند کلیه در خاورمیانه" شد.

دکتر سیم فروش رئیس بخش اورولوژی و پیوند کلیه مرکز پزشکی شهید لبافی نژاد و رئیس قطب اورولوژی ایران،  برای فعالیت مستمر سی و چهار ساله  خود در پیوند کلیه و انجام بیش از  پنج هزار پیوند کلیه و همچنین به دلیل انجام شصت درصد پیوند از اهدای مرگ مغزی در ماه­های اخیر در این مرکز؛ مورد تقدیر انجمن پیوند اعضای خاورمیانه قرار گرفت و جایزه بهترین دستاورد پیوند کلیه در خاورمیانه را کسب کرد.

دکتر سیم فروش با توضیح درخصوص "مدل ایرانی پیوند کلیه" افزود: الگو و مدل ایرانی پیوند کلیه که یک راه موفق برای کم کردن لیست انتظار پیوند کلیه در کشور ما است، در جهان نیز کم کم مورد توجه قرار گرفته است و این الگو که به "پیوند غیرفامیل" معروف است، برای اولین بار از یک زوج که از نظر ژنتیکی فامیل نبودند دراین مرکز انجام شد که موفقیت آمیز بود و پس از آن یک راه جدیدی در پیوند کلیه در کشور ما باز شد؛ بطوریکه زمانی نود درصد پیوند کلیه‌های ما را شامل می‌شد.

استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به انجام سه الی پنج پیوند کلیه در طی هفته و دویست الی دویست و پنجاه پیوند کلیه در طی سال در این مرکز؛ خاطرنشان کرد: ما از همان ابتدا شروع به تربیت متخصص پیوند کلیه از بین فارغ التحصیلان جراحی کلیه هم در داخل کشور و هم در خارج از کشور کردیم و برای مثال نیرویی تربیت کردیم که در حال حاضر در کشور لبنان مشغول پیوند کلیه است. تعداد بیش از سی جراح پیوند کلیه در اینجا تربیت شده که در کل ایران مشغول فعالیت هستند و تعداد پیوندهای ایران به نزدیک پنجاه هزار رسیده است که رقمی بی‌نظیر در خاورمیانه است. به علاوه اینکه ایران در پیوند از مرگ مغزی یعنی اهدای مرگ مغزی درحال حاضر مقام اول را در خاورمیانه دارد و در خصوص اهدای کلیه به روش لاپاراسکوپی نیز که در این مرکز بطور روزمره انجام می‌شود، اهداکنندگان زنده شکافی در ناحیه قابل رویت ندارند و با سوراخ‌های چند میلیمتری عمل می‌شوند....

* درباره این توفیق علمی از زبان دکتر ناصر سیم فروش چهره ماندگار ایران در بیست و چهارمین شماره ماهنامه چهره های ماندگار بخوانید.

نظر دادن