پنج شنبه, 02 خرداد 1398 ساعت 14:18

درگذشت محسن جهانگيري

درگذشت محسن جهانگيري

دكتر محسن جهانگيري چهره ماندگار پزشکی و استاد بازنشسته دانشگاه تهران که مدتی در بیمارستان سینای تهران بستری و در کما بود صبح یکشنبه، اول اردیبهشت‌ماه  در نود سالگی از دنیا رفت.

دكتر محسن جهانگیری در سال ۱۳۰۸ خورشیدی در  ضیاء آباد قزوین به دنیا آمد و پس از یادگیری قرآن و علوم پایه در سنین کودکی، به شوق یادگیری علوم اسلامی رهسپار قم شد. تسلط شگرف دکتر جهانگیری به زبان عربی از یکسو و ریشه‌های دلبستگی اش به عرفان را در همین سال‌ها می‌توان یافت. وی سپس به تهران آمد و پس از گذراندن دوران متوسطه در سال ۱۳۳۳ وارد دانشگاه تهران شد و نزد اساتیدی چون دکتر یحیی مهدوی و پروفسور هانری کربن فلسفه آموخت و در سال ۱۳۵۱ رساله دکترای خود را با عنوان «تطبیق وحدت وجود در تصوف محی‌الدین بن عربی و وحدت جوهر در فلسفه باروخ اسپینوزا» با راهنمایی سید احمد فردید گذراند و از همان سال به تدریس فلسفه غرب در این دانشگاه مشغول شد.

وي  در سال ۱۳۶۸ در دانشگاه تربیت مدرس به عنوان استاد نمونه، در سال ۱۳۷۷ به عنوان پژوهشگر فرهیخته و در سال ۱۳۸۱ به عنوان یکی از چهره‌های ماندگار شناخته شد.

در حوزه تحقیق فلسفی دکتر جهانگیری برای فارسی زبانانی که به گونه‌ای به عرفان ابن عربی علاقه مند هستند از یکسو و برای کسانی که در زمینه فلسفه‌های جدید به خصوص پایه گذران تفکر جدید یعنی فرانسیس بیکن (۱۵۶۱-۱۶۲۶) و رنه دکارت (۱۵۹۶-۱۶۵۰) پژوهش می‌کنند نامی شناخته شده است. ضمن آن که جهانگیری مهمترین معرف فیلسوفی است که تعبیر هگل درباره اش شنیدنی است: «یا باید اسپینوزایی باشی و یا هرگز فیلسوف نباشی.»

در كنار اينها باید به  تحقیقات وسیع دکتر جهانگیری در زمینه عرفان نظری، فلسفه اسلامی به ویژه اندیشه‌های عرفانی ملاصدرا، طرح پژوهشی عرفان ابن سینا و طرح پژوهشی تاملات فلسفی در اسلام اشاره کرد. برخی آثار ايشان به شرح زیر است:« اسپینوزا: فیلسوفی جاودانه»؛ ترجمۀ «شرح اصول فلسفه دکارت و تفکرات مابعدالطبیعی» و «اخلاق» اثرِ  بندیکت اسپینوزا؛  «احوال و آثار و آراء فرانسیس بیکن»؛ ترجمۀ «کسر اصنام الجاهلیه» اثرِ محمدبن ابراهیم صدرالدین شیرازی؛ «محیی الدین ابن عربی چهره برجسته عرفان اسلامی»؛ «رابطه اجتهاد و اخباریگری»؛ «بررسی تمایزهای فقهی زن و مرد»؛ «فلسفه غرب»؛ «عرفان و فلسفه اسلامی». «چهره هاي ماندگار» درگذشت این استاد فرزانه را تسليت مي گويد. روحش شاد و يادش گرامي!

نظر دادن