پنج شنبه, 02 خرداد 1398 ساعت 14:30

فارسي تنها زبان ايران نيست

فارسي تنها زبان ايران نيست

 

مراسم هفتادمین سالگرد تاسیس شورای روابط فرهنگی هند (ICCR) عصر سه شنبه بيستم  فروردین ماه در مرکز فرهنگی سوامی ویوکاناندا (SVCC) در تهران برگزار شد. در این مراسم سفیر هند در ایران، گادام دارمندرا، معاون سفیر هند و میهمان ویژه‌ی مراسم، دکتر فائزه بهزادنژاد، سرپرست دفتر امور بین‌الملل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری حضور یافتند. در این مراسم همچنین دکتر حجت‌الله عابدی، کارشناس توسعه‌ی روابط فرهنگی آسیا و اقیانوسیه از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و دکتر کریم نجفی، رئیس شبکۀ دانشگاه‌های مجازی کشورهای اسلامی به سخنرانی با موضوع تقارب فرهنگی میان ایران و هند پرداختند.

این مراسم با روشن کردن شمع که از آیین‌های سنتی هند است آغاز شد و سپس ریاست مرکز فرهنگی هند در ایران، دکتر آبهی کومار سینگ، به سخنرانی در رابطه با اهمیت فعالیت‌های شورای روابط فرهنگی هند در ایران پرداخت. وی به این نکته اشاره کرد که فعالیت‌ها و برنامه‌های این مرکز فرهنگی در ایجاد روابط فرهنگی میان دو کشور بسیار حائز اهمیت است و شورای روابط فرهنگی هندوستان از طریق تبادل اطلاعات فرهنگی، ادبی و علمی و نیز کارکنان و بازدیدهای کوتاه اساتید و دانشجویان، در راستای تقویت روابط فرهنگی هندوستان با دیگر کشورها گام بر می‌دارد. وی افزود که ایران در این رابطه جایگاه مهمی دارد و ما امروز مفتخریم که پژوهشگران و هنرمندانِ ایرانی بسیاری «بودن در هندوستان» را از طریق همیاری شورای روابط فرهنگی هند تجربه کرده‌اند.

 

سپس، دکتر بهزادنژاد به سخنان جواهر لعل نهرو درباره‌ی روابط فرهنگی دیرینه‌ی میان ایران و هند اشاره کرد و اطمینان داد که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با مرکز فرهنگی هند در ایران و برنامه‌های آن همکاری نزدیکی خواهد داشت. آقای دارمندرا، سفیر هند در ایران، در سخنرانی خود به میراث مشترک موجود میان هند و ایران اشاره کرد و گفت که این میراث خارق‌العاده و بسیار کهن‌تر از فرایند جهانی‌شدن امروز است. وی اضافه کرد ....

*علاقمندان گزارش مبسوط مراسم هفتادمين سالگرد تاسيس شوراي روابط فرهنگي هند را در بيست و ششمين شماره «چهره هاي ماندگار» از نظر بگذرانيد.

نظر دادن