پنج شنبه, 02 خرداد 1398 ساعت 14:37

دستور زبان سانسکریت پانینی

دستور زبان سانسکریت پانینی

آذرماه سال گذشته با همکاری پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و بخش فرهنگی سفارت هند در ایران سینمار مشترکی در دو روز با موضوع پیوند زبانی میان فارسی و سانسکریت برگزار شد. در این سمینار سفیر وقت هند در ایران،‌ سهراب کومار؛ دکتر وینای پرابهکار ساهاسرابودهه، رییس شورای روابط فرهنگی هند (ICCR) و عضو پارلمان و شورای ایالت‌ها و معاون دبیرکل حزب بهاراتیا جاناتا (BJP) و نیز دکتر فتح‌الله مجتبایی، هندشناس برجسته و عضو پیوسته‌ی فرهنگستان زبان و ادب فارسی؛ دکتر حسینعلی قبادی، رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و دکتر حداد عادل، رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی حضور داشتند و سمینار با سخنانشان شروع به کار کرد.

دبیران این همایش دکتر آبهی کومار سینگ و آزیتا افراشی، این همایش را پلی در راستای ارتباط بیش از پیش  فرهنگ هند و ایران دانستند و اذعان داشتند این رویداد علمی و فرهنگی تمام انسان‌های برجسته‌ای را که در این گفتمان هندوایرانی همکاری می‌کنند، گرامی می‌دارد. دکتر آبهی کومار سینگ، رییس بخش فرهنگی سفارت هند در ایران همچنین گفت این همایش به دنبال ریشه‌های مشترک تعامل هند و ایران است، به دنبال یافتن پیوندها وحلقه‌های مفقود تعاملات زبانی و رشد فارسی و سانسکریت در طول تاریخ. از این رو پانینی همواره همچون چراغ راهی است و این همایش تکریم نبوغ اوست.

سخنران اول روز اول این همایش سفیر هند، سهراب کومار، با اشاره به این نقل قول معروف جواهر لعل نهرو که هیچ دو ملتی به اندازه ایران و هند به هم نزدیک نبوده‌اند، پیوندهای زبانی و تماس‌های فرهنگی را نقطه‌ی شروع تعامل فرهنگی و علمی بیشتر این دو ملت کهن دانست. وی با نقل گفته‌های حجت الاسلام روحانی در سال گذشته در بندر چابهار مبنی بر اینکه علی رغم مشکلات ایران با غرب، روابط ایران با شرق اغلب دوستانه و مبتنی بر احترام متقابل بوده است، بر لزوم انجام کارها و مطالعات بیشتر با توجه به پیوندهای زبانی و فرهنگی تأکید کرد. آقای کومار با تبریک به برگزارکنندگان این همایش برای تدارک این رویداد مهم، سخنان خود را به پایان رساند.

 در ادامه حسینعلی قبادی، رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، از ریشه‌ی مشترک این دو فرهنگ سخن گفت. قبادی خاطر نشان کرد...

* خوانش ادامۀ گزارش برگزاری سمینار مشترک پیوند زبانی بین فارسی و سانسکریت را در بيست و ششمين شماره «چهره هاي ماندگار» با ما همراه شويد.

نظر دادن