سه شنبه, 20 آبان 1393 ساعت 18:38

بزرگداشت اظهر دهلوی در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی

بزرگداشت اظهر دهلوی در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی

دکتر توفیق سبحانی معاون پژوهشی انجمن با اشاره به اینکه شاید اولین باری است که این مراسم بدون حضور دکتر مهدی محقق به دلیل شرکت در مراسم ریحانه المصطفی در یزد  برگزار می شود، از دکتر علی اشرف صادقی عضو هیئت علمی دایره المعارف اسلامی برای ایراد سخنرانی دعوت به عمل آمده است.

دکتر صادقی در این مراسم گفت: آشنایی من با ایشان مربوط به چندین سال قبل است از وقتی که من برای شرکت در انجمن سراسری استادان زبان فارسی در هند شرکت می کردم. البته ایشان قبلاً در دانشگاه تهران در خدمت جناب دکتر محقق تلمذ می کردند. ایشان فردی خلیق و فرهیخته هستند و نظیر ایشان کم است. از خدمات ادبی ایشان همان بس که ترجمه فارسی "رامایانا" در دو جلد  را  پیش از انقلاب به چاپ رساندند. خدمات ایشان بیشتر صرف تربیت دانشجویان زبان فارسی در هند بود و کمتر به تألیفات پرداختند. سپس دکتر توفیق سبحانی گفت: بسیاری از شاعرانی که نام می برم همانند سعاده المسعود، ابونصرفراهی، هجویری، نصرالله منشی، نظامی عروضی، حسن سگزی و امیرخسرو دهلوی در خارج محدوده جغرافیایی ما بودند و این نشانگر سهم ادبیات فارسی هندی ها است.

سپس نرگس جابری نسب در حضور دکتر اخلاق احمد و پروفسور اختر مهدی قائم مقام انجمن استادان زبان هندی خلاصه ای از زندگینامه استاد اظهر دهلوی را بازگفت. این مراسم با اهدای لوح یادبود انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به دکتر اخلاق احمد و پروفسور اختر مهدی پایان پذیرفت.

نظرها

  • اصفهانی
    پنج شنبه, 22 آبان 1393 ساعت 07:12
    سلام
    ای کاش یک اسمی هم از ما می بردید.
    با تشکر اصفهانی

نظر دادن