شنبه, 23 آبان 1394 ساعت 12:34

نخستین جلسه هیئت‌علمی و مشاوران دومین همایش بین المللی مدیریت رسانه

نخستین جلسه هیئت‌علمی و مشاوران دومین همایش بین المللی مدیریت رسانه

در نخستین جلسه هیئت‌علمی و مشاوران دومین همایش بین المللی مدیریت رسانه که با حضور بیش از بیست تن از استادان و صاحب نظران برگزار شد، محور و هدف اصلی همایش، «تعامل دانشگاه‌ها و سازمان‌های رسانه‌ای» انتخاب و شعار «رسانه‌ها و مخاطب» برای همایش برگزیده شد

نخستین جلسه هیئت‌علمی و مشاوران دومین همایش بین المللی مدیریت رسانه با حضور بیش از بیست تن از استادان و صاحب نظران در مجتمع ملاصدرا دوشنبه‌شب 18/8/94 برگزار شد. در ابتدا این نشست دکتر محمود اسعدی، ضمن سپاس و تشکر از حضور استادان و بزرگان عرصه فرهنگ و اندیشه و رسانه بخصوص استاد برجسته و چهره ماندگار رشته مدیریت آقای دکتر علی اکبر فرهنگی، استاد دکتر باقر ساروخانی و دکتر خجسته نخستین جلسه هیئت‌علمی و مشاوران دومین همایش بین المللی مدیریت رسانه را آغاز کرد و گفت:

امید داریم که دومین همایش با کیفیت بهتر و در سطح عالی تری در 26 دی‌ماه در کتابخانه ملی با همراهی دانشگاه ها، وزارت ارشاد و صداوسیما و برخی نهادهای رسانه ای و فرهنگی برپا شود. پیشنهاد من به‌عنوان هدف اصلی این همایش، تعامل مناسب، جدی و عالمانه دانشگاه‌ها و سازمان‌های رسانه ای است. البته برخی اهداف دیگر هم طبعاً هست که می-تواند لحاظ شود. در این نشست می خواهیم با بهره برداری از نظرات بزرگان به چند نکته برسیم.

اول: تصویب موضوع و شعار اصلی همایش.

دوم: نحوه کار و تقسیم امور هیئت های علمی، اجرایی و مشاوره ای و نقش هر یک از بزرگان

سوم: چگونگی دعوت از استادان خارجی و مدعوین ایرانی است.

من خواهش می کنم در خصوص هدف اصلی همایش استادان نظر بدهند تا ان‌شاءالله شعار واحدی نیز برگزیده شود.

در ادامه دکتر فرهنگی با تأکید بر توانایی های علمی و اجرایی دکتر اسعدی گفت: شناخت من از دکتر اسعدی به بیش از 32 سال قبل برمی‌گردد و او در سازمان‌دهی و مدیریت امور فوق العاده است و از سال 1362 که دانشجوی مدیریت دانشگاه تهران بود او را می شناسم.

دکتر فرهنگی با تأکید بر اهمیت تعامل دانشگاه‌ها با مؤسسات و بنگاه‌های رسانه ای پیشنهاد دکتر اسعدی را مناسب دانست و ضمن اشاره به برگزاری نخستین همایش در سال گذشته گفت: ما در موقعیت جدید پسا برجام در آستانه گشودن ارتباطات بین المللی هستیم و ان‌شاءالله روزهای خوبی پیش رو داریم و باید با یک کار منسجم که بین اصحاب رسانه و استادان دانشگاه‌ها انجام خواهد شد این جزیره های پراکنده را به هم متصل کنیم.

دکتر فرهنگی چهره ماندگار مدیریت پیشنهاد کرد انجمن مدیریت رسانه تأسیس تا امور فوق به‌طور مستمر پیگیری و انجام شود. سپس دکتر باقر ساروخانی با تشکر از برگزاری موفق نخستین همایش بین المللی مدیریت رسانه گفت: دکتر اسعدی هم شخصیت علمی و هم عملی در علم مدیریت و ارتباطات است و به‌خوبی بر ضرورت ارتباط آگاهانه بین دانشگاه‌ها و مراکز رسانه ای انگشت گذارده است. من هم تحقق این پیشنهاد را ضروری میدانم چراکه ارتباط بین دستگاه اجرایی رسانه¬ای و مراکز نظریه پرداز دانشگاهی، به کارایی هر دو بخش می انجامد. دانشگاه‌های ما در برج عاج و دور از واقعیت جامعه نمی¬توانند مفید واقع شوند همچنان که سازمان‌های رسانه ای، اقتصاد توجه و بازاریابی رسانه قادر به جلب و جذب و نگهداشت مخاطب نیستند.

در ادامه نشست دکتر نجفی سولاری ضمن موافقت با موضوع اصلی همایش گفت پل بین دانشگاه و رسانه‌ها بایستی بین همه بنگاه‌های رسانه ای ایجاد شود به‌گونه‌ای که بخش سیاست‌گذار نظام بتواند با تنظیم اسناد بالادستی به تحول اساسی در مجموعه ارتباطات رسانه ای کشور بینجامد.

او تائید کرد اکنون آشوب رسانه ای ایجاد شده است و در شبکه های اجتماعی افراد مایل‌اند رسانه ایجاد کنند بی‌آنکه آموزش لازم دیده باشند.

دکتر حسینی دانا با اشاره به نیازهای مستمر در عرضه آموزش، مربیگری، آینده‌پژوهی، تولید محتوا / ترجمه و تألیف و ضرورت ایجاد بانک اطلاعات مدیران رسانه، بر تشکیل انجمن مدیریت رسانه تأکید کرد؛ و گفت اکنون مطلوبیت رسانه-ای سنتی کاهش یافته است و در دوران پساتحریم، آینده سازی و همبستگی اجتماعی رسانه های فارسی‌زبان خارجی ایرانی و نحوه ارتباط با ایرانیان مهم و ضروری است.

در ادامه دکتر موسویان گفت: باید دوباره پدیده های جدید بازتعریف شوند. اکنون در دانشگاه‌ها و متون و کتاب‌ها مسئله خلق ثروت و محصول نادیده گرفته می شود. حالا مسئله ریسک پذیری بسیار مهم است و استادان دارای اندیشه معمولاً محافظه کار می شوند درحالی‌که دیگران با ندانم کاری و ریسک پذیری به موفقیت هایی دست می یابند.

محمدحسین صوفی دبیر شورای نظارت صداوسیما با اشاره به بازنشستگی 900 نفر از کارکنان رسانه ملی گفت: استفاده از نیرو و توان علمی و مهارتی برخی مدیران ارشد صداوسیما که 30 سال سابقه کار رسانه ای دارند اگر به‌طور دقیق و با مصاحبه های علمی انجام شود بسیار مفید است چراکه این مدیران انواع بحران را شاهد بوده اند و در جریان چندوچون وقایع مختلف سیاسی فرهنگی بوده اند جمع آوری تجربیات این مدیران به هدف همایش که تعامل سازنده با دانشگاه است کمک می کند.

دکتر لبیبی با تأکید بر ارتباط بین دانشگاه‌ها و سازمان‌های رسانه ای گفت تعامل نظر و عمل در حوزه رسانه مطلوب است و ما در همایش نخستین مدیریت رسانه در سه حوزه نظرات دانشجویان را اخذ کردیم. 1 ـ مخاطب محوری که معتقد بودند رسانه ها از آن غافل‌اند. 2 ـ جذابیت پیام که علی¬رغم محتوای خوب کمتر از آن بهره می برند 3 ـ در حوزه دانشگاهی نیز مهارت‌های لازم کاربردی دیده نمی شود. به نظر می رسد که در همایش دوم به این نکات توجه کنیم مناسب است.

دکتر نعمتی انارکی نیز با اشاره به محورهای اصلی مدیریت ارتباط با مخاطب و پیام در عصر تکثرگرایی به بحث مدیریت مصرف توسط مخاطب پرداخت و ارتباط رسانه و مخاطب را به‌عنوان موضوع همایش پیشنهاد کرد.

آقای طباخی معاون دانشکده ارتباطات صداوسیما نیز با تأکید بر ضرورت ارتباط تعاملی حوزه نظر و عمل در رسانه به مسئله نفوذ و استحاله فرهنگی اشاره کرد و گفت: بیش از هفده هزار ماهواره، بیش از سه هزار رادیو، سه هزار و پانصد رسانه مکتوب و 48 خبرگزاری، فرهنگ مصرف انسان ایرانی را تعیین می کنند و بایستی آن‌ها را مدیریت کرد.

دکتر غفاری رئیس دانشکده علوم اجتماعی و مطالعات فرهنگی دانشگاه امام حسین نیز به‌عنوان فارغ التحصیل دکتری رشته مدیریت رسانه از دانشگاه تهران به برخی مشکلات این رشته اشاره کرد و خواهان تحول اساسی در دروس و نحوه تدریس و آموزش شد.

دکتر فرهنگی بنیان گذار این رشته در پاسخ گفتند ما در تنظیم واحدهای دکتری 48 واحد پیشنهاد دادیم ولی متأسفانه به یک‌سوم تقلیل یافت و ان‌شاءالله با تعامل بین رسانه و دانشگاه‌ها زمینه ارتقاء هر دو بخش فراهم شود.

دکتر خجسته بلوک بندی مخاطب را اتفاق بزرگی دانست و تأکید کرد بایستی یک مسئله بزرگ و اساسی مدیریت رسانه را در نظر بگیریم و همایش دوم پیرامون آن سامان یابد. من فکر می کنم مشکل ما سپهر رسانه است و مسئله مخاطب و رسانه هم موضوع مهمی است که می تواند شعار همایش باشد.

در پایان دکتر فرهنگی و دکتر ساروخانی با جمع بندی مباحث مطروحه موضوع اصلی دومین همایش بین المللی مدیریت رسانه را تعامل رسانه ها با دانشگاه‌ها با اشاره به شعار «مخاطب و رسانه» تعیین نمودند. گفتنی است پس از مشخص شدن محور اصلی همایش استادان دکتر نجفی سولاری، دکتر حسینی دانا، دکتر موسویان، دکتر رضی و دکتر لبیبی آمادگی خود را برای مدیریت بخش های مرتبط اعلام کردند که به تصویب اعضاء رسید.

 

.

نظر دادن