سه شنبه, 26 ارديبهشت 1396 ساعت 08:49

با پای پیاده به مکتب می رفتیم

با پای پیاده به مکتب می رفتیم

ابوطالب میرعابدینی ( 1308-1395) تحصيلات ابتدايي را در شميران گذراند. براي تحصيل در دورة متوسطه به دبيرستان شاهپور تجريش رفت و سال آخر دبيرستان را در رشتة ادبي دبيرستان علمية تهران گذراند. خود وی می گوید: «زندگی ساده‌ای داشتیم. پدرم كشاورز بود. در ابتدا با پای پیاده به مكتبی در نزدیكی امامزاده قاسم می‌رفتم و سپس به دبستان نیكی‌علا كه حسین علا احداث كرده بود، رفتم. كلاس هم مانند مكتب‌خانه بود و از شش كلاس شش‌نفره تشكیل شده بود. تا كلاس پنجم را در آنجا گذراندم و بعد به مدرسه شاهپور تجریش رفتم. در آن زمان تا كلاس یازدهم عمومی بود و سپس در كلاس دوازده، منشعب می‌شدیم كه من چون شعر و ادبیات را دوست داشتم، از بین سه‌ رشته طبیعی، ادبی و ریاضی، ادبی را انتخاب نمودم؛ خودم هم شعر می‌گفتم».

     براي تحصيلات عالي در رشتة ادبيات فارسي به دانشسراي عالي رفت. پس از گرفتن مدرك ليسانس ادبيات فارسي براي اجراي تعهد تدريس، به مشهد عزيمت كرد و سال‌ها در آن‌جا ماند، در آنجا با شادروان دكتر مهيندخت صديقيان (درگذشت: 1378) ازدواج كرد.

ميرعابديني در مشهد به تدريس در مدارس پرداخت و همزمان با راديو ايران همكاري داشت. در مشهد با استادان و اديبان آن‌جا از جمله دكتر يوسفي دوستي و مراوده برقرار كرد.  وی چندين سال رياست ادارة فرهنگ (ادارة كلّ آموزش و پرورش) را در نيشابور عهده‌دار بود و در آن دوران خدمات شايسته‌اي  انجام داد. دکتر میرعابدینی درباره این سال ها می گوید: «دكتر فیاض ـ رئیس دانشگاه مشهد ـ به من گفت یك نسخه خطی از ترجمه تفسیر طبری از مقبره شیخ صفی‌الدین اردبیلی یافت شده است و حالا در كتابخانه آستان قدس نگهداری می‌شود. آن را گرفتم، تصحیح كردم و به چاپ رساندم. سپس داستان سلیمان و بلقیس را به كمك دكتر محمد معین انتخاب، تصحیح و در مشهد چاپ كردم. شعر هم می‌گفتم و دیوانی به نام وفا انتشار دادم و چون با موسیقی آشنا بودم، در نشریه آفتاب شرق هم می‌نوشتم كه مدیرش، رئیس رادیو هم بود و از من خواست كه برنامه فارسی شیرین را بگردانم كه اتفاقاً سه سال از چهار سال اجرای برنامه، پرشنونده‌ترین برنامه رادیو بود. در آنجا شعر نو را هم بیشتر معرفی كردم و از كسانی چون فریدون توللی دعوت می‌كردم؛ اما خیلی‌ها از من بدشان آمد، چون شعر نو می‌گفتم. البته در این برنامه هم شعر نو گفته می‌شد، هم شعر سنتی. »

*علاقمندان می توانند ادامه مطلب را  در چهاردهمین شماره «چهره های ماندگار» دنبال کنند

نظر دادن