چهارمین همایش بین المللی مدیریت رسانه با حضور استادان، دانشجویان و مهمانان خارجی از کشورهای نیوزیلند، آلبانی، افغانستان و آذربایجان روز دوشنبه هشتم آبان ماه در دانشگاه صدا و سیما برگزار شد. این همایش که در دو سالن جداگانه تدارک شده بود با استقبال بسیار اهالی رسانه و دانشجویان فوق لیسانس دکتری و کارشناسی ارشد رشته های مدیریت رسانه، ارتباطات، جامعه شناسی و روزنامه نگاری روبرو گشت. در بخش نخست همایش که در سالن آموزشی برگزار شد ابتدا دکتر محمود اسعدی رئیس همایش با ذکر پیشینه چهار ساله همایش،مهمانان خارجی نشست شامل تیموتی مورفی از نیوزیلند، یافتیار لوزاتی از آلبانی، محمدفهمیم دشتی از افغانستان و وصاله ماهرقیزی از آذربایجان را معرفی کرد و از دکتر صدیقه ببران استاد ارتباطات و مدیریت رسانه خواست به اداره برنامه  بپردازد. دکتر ببران با ارائه مطالبی در خصوص چالش های شبکه های اجتماعی و چگونگی برخورد با این معضلات به زبان انگلیسی از دیگر مهمانان خارجی خواست نظرات خود را بیان کنند. دکتر مورفی از نیوزیلند ضمن اشاره به موقعیت کشور خود به عنوان یکی از کشورهای برتر جهان در زمینه استفاده از وب  و فضای سایبری گفت این معضل اساسی است که چگونه بدون سانسور و ایجاد محدودیت از بروز حوادث خشونت بار پیشگیری کرد با این حال مورفی تاکید کرد راه حل های متفاوتی برای مهار شبکه های اجتماعی وجود دارد که طی مقاله ای این نکات را ارائه خواهم کرد...

*علاقمندان گزارش کامل این همایش را با ما در هجدهمین شماره چهره های ماندگار دنبال کنند

 

خانه فرهنگ و هنر گویا که تا پیش از این با انتشار کتاب‌های فاخر، سبک و سیاق فعالیت خود را در عرصه نشر در معرض دید و قضاوت مخاطبان قرار داده بود، پس از یک دوره بازسازی، به مجموعه ناشران گالری‌دار خیابان کریمخان تهران بازگشت.

آیین گشایش این گالری با حضور محمود فرشچیان ۲۴ شهریورماه از ساعت ۱۷ تا ۲۰ برگزار شد و در اولین دوره فعالیت کاری خود، آثاری را از استادان محمود فرشچیان، حسین محجوبی، فخرالدین فخرالدینی،‌ عباس جمال‌پور، ناصر اویسی، ایران درودی، علی‌اکبر صادقی، عنایت‌الله نظری‌نوری، غلامحسین امیرخانی، حسین الهی‌قمشه‌ای، آیدین آغداشلو، کامبیز درمبخش،‌ طاها بهبهانی، جلیل رسولی، یدالله کابلی‌خونساری، حجت شکیبا، محمدباقر آقامیری، افشین بختیار، ‌فرح اصولی، رسول مرادی، جواد بختیاری، امیراحمد فلسفی، الهه خاتمی، علی شیرازی و اسرافیل شیرچی به‌نمایش گذاشت.

خانه فرهنگ و هنر گویا فعالیت خود را از سال ۱۳۶۰ با چاپ کتاب‌های تاریخی، ادبی و زبان‌های خارجی در حوزه نشر آغاز کرد و از سال ۱۳۷۰ فعالیت خود را بر چاپ کتاب‌های نفیس هنری در حوزه‌های ایرانشناسی، شعر، خوشنویسی، نقاشی و نگارگری متمرکز کرد.

این مجموعه به‌خاطر فعالیت‌هایش از سال ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۵ موفق به کسب رتبه نخست جشنواره صنعت چاپ شد. 

 

المپیاد جهانی کامپیوتر 2017 به میزبانی ایران از 6 تا 13 مرداد ماه سال جاری در تهران برگزار می شود.

حمید ضرابی زاده،رئیس کمیته فنی المپیاد جهانی کامپیوتر 2017تشریح کرد: «این مسابقات  از بزرگترین مسابقات برنامه ریزی در سطح جهان ویژه دانش آموزان است که طی دو روز برگزار می‌شود و دانش آموزان سه مسئله الگوریتمی را در پنج ساعت حل می‌کنند و برنامه‌هایی که می‌نویسند توسط سامانه‌های داوری اتوماتیک ارزیابی و نتایج آن بلافاصله به آنها اعلام می‌شود. سوالات معمولا از میان پیشنهادات کشورهای مختلف توسط کمیته آموزشی ارزیابی و انتخاب می‌شود». 

المپیاد جهانی کامپیوتر کار خود را از سال 1989 با شرکت 13 کشور شروع کرده و هر سال یک کشور میزبان برگزاری این المپیاد بوده است. گفتنی است تعداد شرکت کننده های المپیاد امسال که در ایران برگزار می شود تاکنون به  84 کشور رسیده است.

حجت الاسلام زم، در نشست چهره هاي ماندگار در فرهنگسراي نياوران و در جمع فرهيختگان و نخبگان و هنرمندان گفت:

 

سخن گفتن از بزرگي و بزرگان، به حريم كبريايي خداوند وروديافتن است.

يكي از صفات مشترك در مجموعه اسماي اعظم الهي همچون كبير، اكبر، مجد، متعال، عظيم، اعظم و...، بزرگ بودن است، از اين رو وقتي بحث از تعظيم و تكريم نخبگان و چهره هاي ماندگار مي كنيم، بايد اين بزرگي و بزرگداشت، ورود به حريم خداوندي دانسته شود. ما بايد بدانيم تا بزرگان را نشناسيم، بزرگي را نخواهيم فهميد و تا بزرگي را نيابيم، راه بزرگ شدن و بزرگ كردن و بزرگ زيستن را نخواهيم يافت و وقتي جامعه اي با بزرگي بيگانه باشد، گرفتار فقر در نگاه، فقر در رفتار و فقر در زندگي خواهد شد!!

آئین افتتاحیه نمایشگاه عکس و آثار چهره‎های ماندگار ایران و نمایشگاه نقاشی سمانه احسانی‎نیا عصر روز جمعه نهم تیر ماه و با حضور چهره‎های شاخص فرهنگ و هنر چون دکترمحمدرضا شفیعی کدکنی، یدالله کابلی، علی اکبر صادقی، محمد سلحشور  و ... در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی بنیاد آفرینش‎های هنری نیاوران و در ابتدای آئین افتتاحیه نمایشگاه آثار چهره‎های ماندگار فاضل جمشیدی در سخنانی با ذکر این مطلب که خوشبختانه چهره‎های ماندگار در کشور کم نیستند اظهار داشت: امروز به همت دکتر اسعدی و همکار خوبشان اسرافیل شیرچی و همچنین وسعت توانایی‎های فرهنگسرای نیاوران قاب تجلی در نقش چهره های ماندگار برپاشد.

سید عباس سجادی مدیر عامل بنیاد آفرینش‎های هنری نیاوران نیز با حضور در جایگاه با ذکر خاطره ای اظهار داشت: گنجینه واقعی هر کشوری چهره‎های فرهنگی، هنری و علمی هستند. خوشبختانه چهره‎هایی را  امروز در قاب این عکس‎ها می‎بینیم که باعث افتخار هر ایرانی می‎باشد از این رو می‎توانیم بگوییم ما از پنجره‎ به دریا نگاه می‎کنیم. 

وی در ادامه افزود: برای من و نیاوران امروز روز بزرگی است. امیدواریم قدر این دوستان را تا زمانی که هستند بدانیم.

در ادامه این برنامه یدالله کابلی شکسته نویس ، خوشنویس و چهره ماندگار با ابراز خوشحالی از حضورش در این نمایشگاه گفت: هر انسانی در تلاش است تا برای ماندگار شدن دستاورد علمی، فرهنگی، هنری خود کوششی بکند تا آن را رنگ ماندگاری بدهد. عکس‎هایی که در اینجا می‎بینم هر یک نوابغ و یگانه های هنر روزگار ما هستند. این افراد چهره‎های نادر و بزرگ سرزمین ما هستند. ماندگاری در کارنامه نیم قرن تلاش این بزرگان است. متاسفانه امروز نیمی از آنها نیستند. امیدوارم هر چه بیشتر قدر چنین چهره‎ها و چنین بزرگانی را بدانیم و  بتوانیم آنها  را به جهان معرفی کنیم.

دکتر  محمود  اسعدی دبیر نمایشگاه نیز با حضور در جایگاه با ارائه گزارشی از چگونگی برگزاری این نمایشگاه خاطر نشان کرد: من تاسف می‎خورم که چرا ما دیر به شناسایی و شناساندن چهره‎های مانا پرداختیم. ادوارد سعید کتابی دارد با نام شرق‎شناسی و در مقدمه آن می‎نویسد که شرقی‎ها قادر نیستند خود را معرفی کنند، و باید غربی‎ها آنها را معرفی کنند.چرا ما قادر نیستیم بزرگانمان همچون خیام و مولانا و عطار و همچنین شخصیت‎های معاصر کشور را به جهانیان معرفی کنیم .چناچه ما نتوانیم خود را معرفی کنیم دیگران این کار را خواهند کرد  و آنچه را که می‎خواهند معرفی می‎کنند.

وی افزود:  یکی از دلایل این اتفاق  تواضع مفرطی است که ریشه در فرهنگ ما دارد. این امر باعث شده که ما نتوانیم خودمان را آن چنان که هستیم معرفی کنیم. نکته دوم عدم آگاهی از حضور بزرگان است. نکته بعدی آمیختگی سیاست و ادبیات و فرهنگ است. نکته دیگر آن که  ما ابزار مناسب و رسانه مناسب برای معرفی چهره های ماندگار کشور  نداریم. حتی اگر بتوانیم اساتید را بشناسانیم در چارچوب مرز‎های ایران است و در فراتر از مرز‎ها کاری نمی‎توانیم انجام بدهیم.نکته بعدی تنبلی و عدم درک صحیح است. ما آن چنان که باید در این زمینه تحقیق و  پژوهش نکرده‎ایم و یا اگر تحقیقی انجام شده عمیق نبوده است

وی در پایان صحبت‎هایش با ذکر این مطلب که هنوز هم در کشور سازمانی نیست که کارش شناسایی و شناساندن نخبگان باشد ابراز داشت :  در ایران و در روستا‎ها و شهر‎های کوچک نخبگانی داریم که شناسایی نشده‎اند و سازمانی هم نیست که آنها را به ما معرفی کند.از این رو امیدوارم  از این حالت خودکم‎بینی هر چه زودتر  به خود‎یابی برسیم و بزرگان خود را قدر بدانیم  و آنها  را هم به خودمان و هم به جهان معرفی کنیم .

در ادامه برنامه و پس از صحبت های تنی چند از چهر های شاخصی ماندگار کشور حجت الاسلام والمسلمین زم رئیس سابق حوزه هنری به عنوان آخرین سخنران اظهار داشت:متاسفانه سالیان سال است که بزرگان و اساتید صاحب نام کشور که از الطاف خداوندی هستند همچون خود خدا مظلوم و بی‎پناه و ناشناخته و کم‎شناخته است. اگر ما به بزرگان ننگریم و آنها را احترام نکنیم بزرگی را نخواهیم آموخت و تا بزرگی نیاموزیم بزرگ‎پروری را نخواهیم توانست آموزش دهیم ازاین رو وقتی با بزرگ و بزرگان و بزرگ‎پروری دم‎خور نباشیم گرفتار کوچک‎بینی و اندک‎نگری خواهیم شد. اندک‎نگری و کوچک‎بینی همان فقریست که امروز به رغم توانایی‎ها و استعدا‎دها گرفتارش هستیم.

وی افزود :نسل جوان ما نسبت به بزرگی، فرهنگ و آشنایی با هنر گریز ‎پا شده است. قدر بزرگان را دانستن در واقع یعنی جوانان را به آغوش بزرگان کشاندن و به کوچکان راه بزرگی آموختن. با این همه لازم می دانم  از همه عزیزانی که در این سال ها  زحمت این کار را کشیده‎اند و در راه شناسایی بزرگان  تلاش کرده سپاسگزاری می‎کنم.

 

مراسم افتتاح نخستین نمایشگاه آثار چهره های ماندگار روز جمعه نهم تیرماه در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد. در این نمایشگاه عکس های حرفه ای از چهره استادان علمی به نمایش درآمد و در حوزه هنرهای تجسمی آثار خوشنویسی، نقاشیخط و  نقاشی استادان علی اکبر صادقی، حسین محجوبی،  ناصر اویسی، عباس اخوین، کیخسرو خروش، غلامحسین امیرخانی، یدالله کابلی، محمد سلحشور، جواد بختیاری، محمداحصایی، نصرالله افجه ای، جلیل رسولی، علی شیرازی و اسرافیل شیرچی  در گالری شماره 1 در معرض دید علاقه مندان قرار گرفت.

در این مراسم ابتدا سیدعباس سجادی رئیس فرهنگسرا به مدعوین خوش آمد گفت آنگاه دکتر محمود اسعدی استاد دانشگاه و رئیس نمایشگاه  ضمن اشاره به پیشینه برگزاری مراسم چهره های ماندگار گفت حدود 18 سال پیش طرح برگزاری همایش پس از گفت و گو با 150 شخصیت علمی-فرهنگی و هنری ارائه شد و در خلال ده سال 232 شخصیت در رشته های علمی-فرهنگی و هنری انتخاب شدند. پس از وقفه ای کوتاه که در برگزاری مراسم پیش آمده برگزاری این نمایشگاه می تواند به تداوم این جریان فرهنگی کمک کند.

دکتر اسعدی تاکید کرد این نخستین نمایشگاهی است که تقریبا همه استادان طراز اول هنرهای تجسمی ایران در آن اثر یا آثاری را به نمایش می گذارند و این اتفاق مبارکی است. او در ادامه با طرح این پرسش که چرا ایرانیان قادر به معرفی خود به نحو شایسته به جهانیان نیستند گفت عوامل مختلفی چون تواضع مفرط، عدم شناخت عمیق، مسایل سیاسی اجتماعی، کاهلی محققان و عدم  استفاده صحیح از رسانه ها   را از جمله این دلایل اعلام کرد.

دکتر اسعدی اظهار امیدواری کرد شناسایی و شناساندن بزرگان علم و فرهنگ بصورت سازمان یافته از سوی نهادی مستقل تداوم یابد تا این نیاز اجتماعی برطرف و کشور از نظرات نخبگان بیش از پیش بهره مند شود.

در ادامه استادان کابلی، سلحشور، صادقی، شیرازی، فلسفی، محجوبی و حجت الاسلام زم به ایراد سخن پرداختند و بر ضرورت تداوم این حرکت فرهنگی اصیل تاکید نمودند.

1395/07/09

دکتر محمود اسعدی استاد مدیریت رسانه و رئیس همایش با اشاره به برگزاری نخستین و دومین همایش بین‌المللی مدیریت رسانه در موضوعات جامعه‌شناسی رسانه، فرهنگ و رسانه، اقتصاد و رسانه، اخلاق و رسانه، نظارت و رسانه، روانشناسی و رسانه، فلسفه و رسانه، حقوق و رسانه، تکنولوژی‌های رسانه‌ای و  استراتژیک مدیریت، خبر از برگزاری سومین همایش با اضافه شدن موضوع هنر و رسانه در آبان ماه سال جاری داد و گفت: « با توجه به اینکه رشته مدیریت رسانه یک دانش میان رشته‌ای است و به علوم ارتباطات، جامعه‌شناسی، روانشناسی،فلسفه، مدیریت روابط عمومی و دیگر مباحث علوم انسانی مرتبط است، شناسایی و تبیین کارکردهای آن پس ازحدود یک دهه از تدریس دانشگاهی آن ضروری است. وی سخنرانی، میزگرد و تیم‌های کاری را از بخش‌های مختلف این همایش برشمرد و ابراز امیدواری کرد  با مشارکت نهادهای علمی این گونه همایش ها به ارتقاء رشته مدیریت رسانه منجر شود.»

.

1395/7/7

 گفت و گو با پروفسور حسین صادقی، جراح ممتاز قلب و مترجم رباعیات خیام

پروفسور حسین صادقی اگرچه در کسوت پزشکی شخصیتی جهانی است اما بعنوان مترجمی دانا و ادیب نیز در جهان فرهنگ مطرح است. او که زاده شهر نیشابور است در دوران بازنشستگی اثر سترگ رباعیات خیام را به زبانهای انگلیسی و فرانسه ترجمه  و با همکاری برخی مترجمان و محققان اسپانیایی، ژاپنی، چینی، روسی و عربی این کتاب عظیم را منتشر کرده است. پروفسور صادقی در سال 1308 در نیشابور  متولد گردید و تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در خراسان به پایان برد. در سال 1329 پس از موفقیت در کنکور دانشجویان اعزامی به خارج کشور، راهی سوئیس گردید و رشته تخصصی جراحی عمومی و جراحی قلب را در سال 1243 در امریکا با موفقیت به پایان رساند. وی از سال 1346 تا سال 1375 به عنوان پروفسور و رئیس بخش جراحی قلب و عروق بیمارستان لوزان خدمت کرد و در خلال دو دهه اخیر بیشتر به فعالیت های ادبی و هنری پرداخت. خانواده پروفسور صادقی در نیشابور از جمله آغازکنندگان تعلیم و تربیت به سبک امروزی بودند. پدر بزرگوار ایشان استاد حسن صادقی نخستین مدرسه به سبک جدید را در سرولایت نیشابور تاسیس کرد و عمر خویش را صرف تعلیم و تربیت نمود. نیشابور زادگاه پروفسور صادقی نیز در استان خراستان، بارها از مقام علمی او تقدیر کرده است شهری که پیشینه علمی و فرهنگی پربار دارد و بزرگان زیادی از این خاک برخاسته اند. لحظاتی در کنار پروفسور صادقی در شهر قلم و قلمدان به تماشای آثار فرهنگی این شهر تاریخی می نشینیم. او علاقه زیادی به آثار خوشنویسی و نقاشی ایرانی دارد و تعداد زیادی از آثار محمود فرشچیان  و استاد امیرخانی را در منزل خود نگهداری می کند. پروفسور صادقی صدها شخصیت برجسته در لوزان سوئیس را عمل کرده است.دو رئیس جمهور سوئیس در میان آنها دیده می شود. هوش سرشار و ذوق و شوق او به ایران باعث شده که  همواره به کشور خود بیندیشد او مدتی در شهر لوزان و زمانی در شهر مونترو سوئیس اقامت داشت در ساحل این شهر زیبا با پروفسور صادقی به گفتگو نشستیم که علاقمندان می توانند حاصل این گفتگو  با حذف سوالات را در یازدهمین شماره ماهنامه چهره های ماندگار  بخوانند.

 

1395/7/7

استاد امیرخانی

حدود سال های قبل از 1380 آقای پروفسور صادقی لطف کردند و منزل ما آمدند، اظهار علاقه کردند و گفتند که می خواهند کتاب خیامی را که گزیده شخصی خودشان (که شخصیت علمی هستند)  و حاصل  نگاه ویژه شان به شخصیت خیام است و در آن از زاویه علمی  خیام را مورد عنایت و توجه قرار داده اند به چاپ برسانند. بنابراین من هم از این بابت احساس کردم که  فرصت خیلی خوبی است. 

در طول تاریخ، کارها و نمونه های درخشانی در همه زمینه های هنری  از ادبیات گرفته تانقاشی و معماری و هنر های امروز و به طور کلی هنرهای نقشی خلق شده است. ایشان در جایگاه یک چهره علمی شناخته شده جهانی به  زمینه کتاب و کتاب آرائی و به طور کلی هنر کتاب - که ما در ایران از این حیث دارای  سابقه درخشان هستیم و خودش یک رشته هنری با اعتباری در دنیا هست - علاقمند هستند. خوشنویسی به عنوان متن این هنر در طول تاریخ جایگاهی داشته که در آن تهذیب و جلدسازی و تنوعات بسیار زیادی که از لحاظ رنگ آمیزی و طراحی و از متن طبیعت ایران  مثل گل های متعدد  و متنوع شده،  برای خودش یک هنر مستقل فوق العاده درخشانی  بنام تذهیب  یا مینیاتور بوجود آورده است. ایشان درنظر داشتند که مجموعه ای از این دستاوردهای تاریخی را درباره رباعیات خیام ،دانشمند ریاضیدان فوق العاده بزرگ است که در غرب و  ایران شهرت دارند،  در کتابی  گرد آورند.  و کاری غیر از آنچه تابحال شده ( همانطور که عرض کردم از لحاظ علمی) انجام بدهند. بنده از این بابت خوشحال شدم چرا که  همیشه من و دیگر اصحاب هنر  علاقمند بودیم که بتوانیم بین اخلاق و هنر و این چرخه علم و هنر و فرهنگ و همه اموری که به نوعی همریشه هستند پیوندی برقرار کنیم. اموری که در طول تاریخ، مراتب حضور مردمی در یک کشور یا کلاً روی زمین را تعیین می کند. اینان به عنوان موجود متفکر توانسته اند قدم هایی برای شناخت خود و اطرافشان از طریق انواع امکاناتی که وجود داشته بردارند تا بتوانند به مقامی برسند که خود و جهان اطراف را بهتر بشناسند و تعریف کنند…

*خوانندگان گرامی ماهنامه چهره های ماندگار می توانند ادامه صحبت های استاد امیرخانی درباره پروفسور صادقی و کتاب خیام را در یازدهمین شماره ماهنامه چهره های ماندگار دنبال کنند

1395/7/7

دكتر علي اصغر بلوريان، فوق تخصص جراحي قلب و عروق

چهل و هشت سال گذشت .  نو جواني بودم و با شنيدن چگونگي زندگي و رشد علمي ، فرهنگي و اجتماعي پرفسور صادقي به خود مي باليدم و در پي راهي براي دستيابي به جايگاهش تلاش ميكردم . پس از دوران تحصيلات متوسطه و ورود به دانشكده پزشكي ، متخصص جراحي عمومي و بالاخره جراح قلب شدم . سال ١٣٦٦ همزمان با كسب افتخار شاگردي ايشان در سوييس با ويژگي هاي استاد اشنا شدم .

 

از پرفسور صادقي نه تنها علم نوين جراحي قلب آموختم ، بلكه رفتار احترام أميز با بيمار ، وقت شناسي ، دقت در كار ، محور قرار دادن حق بيمار و نهايت تلاش براي خدمت خالصانه را ياد گرفتم كه سر لوحه زندگي  و طبابتم شد. برخي روشهاي جراحي قلب كه به ابتكار  و خلاقيت شخصي اش ابداع نموده ، به شهادت نتيجه هزاران جراحي قلب انجام شده توسط اينجانب ( طَي نزديك به بيست و هشت سال ) ، بي نظير است . 

 

استاد به من ياد داد كه شعر سعدي را اينگونه بخاطر سپرده و جامه عمل بپوشانم :

 « تو نيكي مي كن و در دجله انداز 

                    مخواه از كس تو را اجري دهد باز » 

و اينگونه خدمت كردن از ويژگي هاي بارز اين استاد فرهيخته مي باشد. ...

دکتر محمد حسین ماندگار

آشنایی من با جناب پروفسور از شهر لوزان سوئیس و بیمارستان chuv شروع شد. در آن زمان هم  نام آقای پروفسور برای همه ایرانی ها درخشان و مشهور بود. من با آقای دکتر بلوریان جهت بورس جراحی قلب  و اخذ ویزا ا عازم سوئیس  و شهر لوزان شدیم.

آقای دکتر بلوریان به علت اینکه همشهری جناب پروفسور بودند از قبل با ایشان آشنایی داشتند. من برای ادامه تحصیل عازم لندن بودم. و همچنین آقای بلوریان نیز پذیرش از لندن داشتند.هر دو جهت اخذ ویزا از سفارت انگلستان به ژنو رفتیم که به دلایلی به  مدت 3 ماه تاخیر  در بررسی پرونده های ما پدید آمد.

آقای دکتر بلوریان از روزهای نخست به نزد پروفسور رفتند و در اتاق عمل با جراح ناظر مشغول کار شدند. من هم از طریق دکتر بلوریان از جناب پروفسور صادقی خواهش کردم تا مشخص شدن وضع ویزا بتوانم از تجربیات جناب پروفسور صادقی استفاده کنم،  ایشان به گرمی پذیرفتند. این شروع آشنایی من با این انسان مهربان  و دانشمند و ارزشمند بود.....

ادامه مطلب را در یازدهمین شماره ماهنامه چهره های ماندگار دنبال کنید.

دکتر باقرساروخانی استاد ممتاز دانشگاه تهران در جلسه هیئت علمی "دومین همایش مدیریت رسانه" با اشاره به برگزاری نخستین همایش مدیریت رسانه گفت: دکتر اسعدی هم شخصیت علمی و هم عملی در علم مدیریت و ارتباطات است و به خوبی بر ضرورت ارتباط آگاهانه بین دانشگاه ها و مراکز رسانه ای در "دومین همایش بین المللی مدیریت رسانه" تاکید می کند. من تحقق این پیشنهاد را ضروری می دانم چرا که ارتباط بین دستگاه اجرایی رسانه ای و مراکز نظریه پرداز دانشگاهی، به کارایی هر دو بخش می انجامد. دانشگاه های ما در برج عاج و دور از واقعیت جامعه نمی تواند مفید واقع شوند. همچنان که سازمان های رسانه ای بدون بازاریابی رسانه و اقتصاد توجه قادر به جلب و جذب و نگهداشت مخاطب نیستند.

در راستای هدف اصلی دومین همایش بین‌المللی مدیریت رسانه دکتر فرهنگی با تأکید بر اهمیت تعامل دانشگاه‌ها با مؤسسات و بنگاه‌های رسانه‌ای پیشنهاد تأسیس انجمن مدیریت رسانه را ارائه داد.

 

دکتر علی‌اکبر فرهنگی در نخستین جلسه هیئت‌علمی و مشاوران دومین همایش بین‌المللی مدیریت رسانه با تأکید بر اهمیت تعامل دانشگاه‌ها با مؤسسات و بنگاه‌های رسانه‌ای به‌عنوان هدف اصلی این همایش و ضمن اشاره به برگزاری نخستین همایش در سال گذشته گفت: ما در موقعیت جدید پسا برجام در آستانه گشودن ارتباطات بین‌المللی هستیم و ان‌شاءالله روزهای خوبی پیش رو داریم و باید با یک کار منسجم که بین اصحاب رسانه و استادان دانشگاه‌ها انجام خواهد شد این جزیره های پراکنده را به هم متصل کنیم.

دکتر فرهنگی چهره ماندگار مدیریت پیشنهاد کرد انجمن مدیریت رسانه تأسیس تا امور فوق به‌طور مستمر پیگیری و انجام شود.

شایان‌ذکر است به‌منظور عملی سازی این پیشنهاد، دبیرخانه دومین همایش بین‌المللی مدیریت رسانه آمادگی خود را برای ثبت‌نام از علاقه‌مندان به عضویت در انجمن مدیریت رسانه اعلام می‌دارد.

برای این منظور سایت http://media.iranelites.com برای ثبت‌نام در همایش و دریافت اطلاعات کاربران در نظر گرفته شده است.

نظر به سطح بالای علمی دومین همایش بین‌المللی مدیریت رسانه و با هماهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به شرکت‌کنندگان در این همایش مدرک معتبر وزارت فرهنگ و ارشاد اهدا خواهد شد.

 

به گزارش دبیرخانه دومین همایش بین‌المللی مدیریت رسانه، نظر به سطح بالای علمی دومین همایش بین‌المللی مدیریت رسانه و با هماهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به شرکت‌کنندگان در این همایش مدرک معتبر وزارت فرهنگ و ارشاد اهدا خواهد شد.

این گواهینامه برای افرادی که در کارگاه‌های آموزشی همایش نیز ثبت‌نام کنند دارای 10 امتیاز ویژه کارت حرفه‌ای روزنامه‌نگاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهد بود.

بر اساس دستورالعمل صدور کارت حرفه‌ای روزنامه‌نگاری، امکان عضویت در صندوق حمایت از هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران با تسهیلات ویژه، تسهیلات فرهنگی هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر تسهیلات دولتی، صدور کارت خبرنگاری بین‌المللی برای مأموریت‌های خارجی، ارائه خدمات بیمه تکمیلی، دوره‌های آموزشی رایگان مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها و خدمات مشاوره حقوقی حرفه‌ای از جمله تسهیلاتی  است که به دارندگان کارت حرفه‌ای روزنامه‌نگاری تعلق می‌گیرد.

همچنین کمک‌هزینه آموزش زبان خارجی، تسریع در رسیدگی به تقاضای انتشار رسانه، قرار گرفتن در فهرست خبرنگاران و روزنامه‌نگاران در پاسخ به استعلامات دستگاه‌ها برای ارائه خدمات حرفه‌ای و تسهیلات و  پرداخت بیمه (حداکثر به مدت شش ماه برای روزنامه‌نگارانی که به طور ناخواسته با رسانه خود قطع همکاری می‌کنند، مشروط به آنکه از تاریخ قطع همکاری به قبل، حداقل یک سال توسط رسانه محل اشتغال، بیمه شده باشند) از دیگر تسهیلات دریافت‌کنندگان این کارت است

http://media.iranelites.com.


اسامی اعضای شورای سیاست گذاری و کمیته علمی دومین همایش بین المللی مدیریت رسانه اعلام شد.

 

به گزارش روابط عمومی دومین همایش بین المللی مدیریت رسانه؛ اسامی اعضای شورای سیاست گذاری و کمیته علمی دومین همایش بین المللی مدیریت رسانه به شرح زیر اعلام شد.
 دکتر علی اکبر فرهنگی

استاد مدیریت رسانه - چهره ماندگار مدیریت - فوق دکترای ارتباطات سازمانی - دکترای ارتباطات از دانشگاه اوهایو امریکا
عضو شورای سیاست گذاری و کمیته علمی همایش
   دکتر باقر ساروخانی
استاد تمام جامعه شناسی؛ دكترای دولتی با درجه بسیار عالی از سوربن فرانسه
دکتر حسن خجسته باقرزاده

نايب رئيس اتحاديه راديو تلويزيونهاي آسيا و اقيانوسيه (ABU)
عضو هیأت امنای دانشگاه صدا و سیما - مدیر با سابقه رسانه ملی (معاون صدا و معاون برنامه ريزي و نظارت سازمان صدا و سيما)
عضو شورای سیاست گذاری و کمیته علمی همایش
 


دکتر سید مرتضی موسویان

دکتری مدیریت استراتژیک - دارای سابقه رياست دانشكده‌ي صدا و سيما و مركز علمي كاربردي رسانه
دکتر سید محمد دادگران
دکتری روانشناسی ‌اجتماعی از دانشگاه سوربن پاریس


دکتر داوود نعمتی انارکی
 مدیر کل روابط عمومی صدا و سیمادکتر اکبر نصراللهی
مدیر کل نظارت و ارزیابی اخبار و برنامه‌های سیاسی صدا و سیما
دکتر محمود اسعدی (دبیر علمی همایش بین المللی مدیریت رسانه)
دکترای مدیریت رسانه - دبیر ستاد چهره های ماندگاردکتر سهیلا بورقانی فراهانی
دکتری مدیریت رسانه - مسئول برنامه ریزی آموزشی و فن آوری های نوین وزارت علوم، تحقیقات و فناوریدکتر حسین انتظامی 
معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

 

 دكتر سید محسن بني هاشمي
استاد دانشگاه صدا و سيما
   


دکتر سید وحید عقیلی
دکترای علوم ارتباطات اجتماعی دکتر حسن نجفی سولاری
رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاددکتر مجید رضائیان
دکترای روزنامه‌نگاری
 
 

  دکتر حمیدرضا حسینی دانا
دکترای مدیریت رسانهدکتر شهلا بهرامی رشتیانی
مدرس دانشگاه و مولف کتاب های مدیریت بحران و رسانه، سیاست گذاری و مدیریت رسانه و جامعه شناسی خبر

 دکتر محمدمهدی لبیبی
دکتری جامعه‌شناسی سیاسی- دانشگاه علامه طباطبایی


دکتر صدیقه ببران
دکتری علوم ارتباطات


دکتر حسین رضی
دکتری فرهنگ و ارتباطات


دکتر جلال غفاری قدیر
رئیس دانشکده علوم اجتماعی و فرهنگی دانشگاه امام حسین (ع)

دکتر عطاء الله ابطحی
دکتری مدیریت رسانه


دکتر امیر عبدالرضا سپنجی
دکترای علوم ارتباطات

در نخستین جلسه هیئت‌علمی و مشاوران دومین همایش بین المللی مدیریت رسانه که با حضور بیش از بیست تن از استادان و صاحب نظران برگزار شد، محور و هدف اصلی همایش، «تعامل دانشگاه‌ها و سازمان‌های رسانه‌ای» انتخاب و شعار «رسانه‌ها و مخاطب» برای همایش برگزیده شد

نخستین جلسه هیئت‌علمی و مشاوران دومین همایش بین المللی مدیریت رسانه با حضور بیش از بیست تن از استادان و صاحب نظران در مجتمع ملاصدرا دوشنبه‌شب 18/8/94 برگزار شد. در ابتدا این نشست دکتر محمود اسعدی، ضمن سپاس و تشکر از حضور استادان و بزرگان عرصه فرهنگ و اندیشه و رسانه بخصوص استاد برجسته و چهره ماندگار رشته مدیریت آقای دکتر علی اکبر فرهنگی، استاد دکتر باقر ساروخانی و دکتر خجسته نخستین جلسه هیئت‌علمی و مشاوران دومین همایش بین المللی مدیریت رسانه را آغاز کرد و گفت:

امید داریم که دومین همایش با کیفیت بهتر و در سطح عالی تری در 26 دی‌ماه در کتابخانه ملی با همراهی دانشگاه ها، وزارت ارشاد و صداوسیما و برخی نهادهای رسانه ای و فرهنگی برپا شود. پیشنهاد من به‌عنوان هدف اصلی این همایش، تعامل مناسب، جدی و عالمانه دانشگاه‌ها و سازمان‌های رسانه ای است. البته برخی اهداف دیگر هم طبعاً هست که می-تواند لحاظ شود. در این نشست می خواهیم با بهره برداری از نظرات بزرگان به چند نکته برسیم.

اول: تصویب موضوع و شعار اصلی همایش.

دوم: نحوه کار و تقسیم امور هیئت های علمی، اجرایی و مشاوره ای و نقش هر یک از بزرگان

سوم: چگونگی دعوت از استادان خارجی و مدعوین ایرانی است.

من خواهش می کنم در خصوص هدف اصلی همایش استادان نظر بدهند تا ان‌شاءالله شعار واحدی نیز برگزیده شود.

در ادامه دکتر فرهنگی با تأکید بر توانایی های علمی و اجرایی دکتر اسعدی گفت: شناخت من از دکتر اسعدی به بیش از 32 سال قبل برمی‌گردد و او در سازمان‌دهی و مدیریت امور فوق العاده است و از سال 1362 که دانشجوی مدیریت دانشگاه تهران بود او را می شناسم.

دکتر فرهنگی با تأکید بر اهمیت تعامل دانشگاه‌ها با مؤسسات و بنگاه‌های رسانه ای پیشنهاد دکتر اسعدی را مناسب دانست و ضمن اشاره به برگزاری نخستین همایش در سال گذشته گفت: ما در موقعیت جدید پسا برجام در آستانه گشودن ارتباطات بین المللی هستیم و ان‌شاءالله روزهای خوبی پیش رو داریم و باید با یک کار منسجم که بین اصحاب رسانه و استادان دانشگاه‌ها انجام خواهد شد این جزیره های پراکنده را به هم متصل کنیم.

دکتر فرهنگی چهره ماندگار مدیریت پیشنهاد کرد انجمن مدیریت رسانه تأسیس تا امور فوق به‌طور مستمر پیگیری و انجام شود. سپس دکتر باقر ساروخانی با تشکر از برگزاری موفق نخستین همایش بین المللی مدیریت رسانه گفت: دکتر اسعدی هم شخصیت علمی و هم عملی در علم مدیریت و ارتباطات است و به‌خوبی بر ضرورت ارتباط آگاهانه بین دانشگاه‌ها و مراکز رسانه ای انگشت گذارده است. من هم تحقق این پیشنهاد را ضروری میدانم چراکه ارتباط بین دستگاه اجرایی رسانه¬ای و مراکز نظریه پرداز دانشگاهی، به کارایی هر دو بخش می انجامد. دانشگاه‌های ما در برج عاج و دور از واقعیت جامعه نمی¬توانند مفید واقع شوند همچنان که سازمان‌های رسانه ای، اقتصاد توجه و بازاریابی رسانه قادر به جلب و جذب و نگهداشت مخاطب نیستند.

در ادامه نشست دکتر نجفی سولاری ضمن موافقت با موضوع اصلی همایش گفت پل بین دانشگاه و رسانه‌ها بایستی بین همه بنگاه‌های رسانه ای ایجاد شود به‌گونه‌ای که بخش سیاست‌گذار نظام بتواند با تنظیم اسناد بالادستی به تحول اساسی در مجموعه ارتباطات رسانه ای کشور بینجامد.

او تائید کرد اکنون آشوب رسانه ای ایجاد شده است و در شبکه های اجتماعی افراد مایل‌اند رسانه ایجاد کنند بی‌آنکه آموزش لازم دیده باشند.

دکتر حسینی دانا با اشاره به نیازهای مستمر در عرضه آموزش، مربیگری، آینده‌پژوهی، تولید محتوا / ترجمه و تألیف و ضرورت ایجاد بانک اطلاعات مدیران رسانه، بر تشکیل انجمن مدیریت رسانه تأکید کرد؛ و گفت اکنون مطلوبیت رسانه-ای سنتی کاهش یافته است و در دوران پساتحریم، آینده سازی و همبستگی اجتماعی رسانه های فارسی‌زبان خارجی ایرانی و نحوه ارتباط با ایرانیان مهم و ضروری است.

در ادامه دکتر موسویان گفت: باید دوباره پدیده های جدید بازتعریف شوند. اکنون در دانشگاه‌ها و متون و کتاب‌ها مسئله خلق ثروت و محصول نادیده گرفته می شود. حالا مسئله ریسک پذیری بسیار مهم است و استادان دارای اندیشه معمولاً محافظه کار می شوند درحالی‌که دیگران با ندانم کاری و ریسک پذیری به موفقیت هایی دست می یابند.

محمدحسین صوفی دبیر شورای نظارت صداوسیما با اشاره به بازنشستگی 900 نفر از کارکنان رسانه ملی گفت: استفاده از نیرو و توان علمی و مهارتی برخی مدیران ارشد صداوسیما که 30 سال سابقه کار رسانه ای دارند اگر به‌طور دقیق و با مصاحبه های علمی انجام شود بسیار مفید است چراکه این مدیران انواع بحران را شاهد بوده اند و در جریان چندوچون وقایع مختلف سیاسی فرهنگی بوده اند جمع آوری تجربیات این مدیران به هدف همایش که تعامل سازنده با دانشگاه است کمک می کند.

دکتر لبیبی با تأکید بر ارتباط بین دانشگاه‌ها و سازمان‌های رسانه ای گفت تعامل نظر و عمل در حوزه رسانه مطلوب است و ما در همایش نخستین مدیریت رسانه در سه حوزه نظرات دانشجویان را اخذ کردیم. 1 ـ مخاطب محوری که معتقد بودند رسانه ها از آن غافل‌اند. 2 ـ جذابیت پیام که علی¬رغم محتوای خوب کمتر از آن بهره می برند 3 ـ در حوزه دانشگاهی نیز مهارت‌های لازم کاربردی دیده نمی شود. به نظر می رسد که در همایش دوم به این نکات توجه کنیم مناسب است.

دکتر نعمتی انارکی نیز با اشاره به محورهای اصلی مدیریت ارتباط با مخاطب و پیام در عصر تکثرگرایی به بحث مدیریت مصرف توسط مخاطب پرداخت و ارتباط رسانه و مخاطب را به‌عنوان موضوع همایش پیشنهاد کرد.

آقای طباخی معاون دانشکده ارتباطات صداوسیما نیز با تأکید بر ضرورت ارتباط تعاملی حوزه نظر و عمل در رسانه به مسئله نفوذ و استحاله فرهنگی اشاره کرد و گفت: بیش از هفده هزار ماهواره، بیش از سه هزار رادیو، سه هزار و پانصد رسانه مکتوب و 48 خبرگزاری، فرهنگ مصرف انسان ایرانی را تعیین می کنند و بایستی آن‌ها را مدیریت کرد.

دکتر غفاری رئیس دانشکده علوم اجتماعی و مطالعات فرهنگی دانشگاه امام حسین نیز به‌عنوان فارغ التحصیل دکتری رشته مدیریت رسانه از دانشگاه تهران به برخی مشکلات این رشته اشاره کرد و خواهان تحول اساسی در دروس و نحوه تدریس و آموزش شد.

دکتر فرهنگی بنیان گذار این رشته در پاسخ گفتند ما در تنظیم واحدهای دکتری 48 واحد پیشنهاد دادیم ولی متأسفانه به یک‌سوم تقلیل یافت و ان‌شاءالله با تعامل بین رسانه و دانشگاه‌ها زمینه ارتقاء هر دو بخش فراهم شود.

دکتر خجسته بلوک بندی مخاطب را اتفاق بزرگی دانست و تأکید کرد بایستی یک مسئله بزرگ و اساسی مدیریت رسانه را در نظر بگیریم و همایش دوم پیرامون آن سامان یابد. من فکر می کنم مشکل ما سپهر رسانه است و مسئله مخاطب و رسانه هم موضوع مهمی است که می تواند شعار همایش باشد.

در پایان دکتر فرهنگی و دکتر ساروخانی با جمع بندی مباحث مطروحه موضوع اصلی دومین همایش بین المللی مدیریت رسانه را تعامل رسانه ها با دانشگاه‌ها با اشاره به شعار «مخاطب و رسانه» تعیین نمودند. گفتنی است پس از مشخص شدن محور اصلی همایش استادان دکتر نجفی سولاری، دکتر حسینی دانا، دکتر موسویان، دکتر رضی و دکتر لبیبی آمادگی خود را برای مدیریت بخش های مرتبط اعلام کردند که به تصویب اعضاء رسید.

 

.

کتر محمود اسعدی استاد مدیریت رسانه و دبیر علمی همایش با اشاره به برگزاری نخستین همایش بین‌المللی مدیریت رسانه در موضوعات جامعه‌شناسی رسانه، فرهنگ و رسانه، اقتصاد و رسانه، اخلاق و رسانه، نظارت و رسانه، روانشناسی رسانه،فلسفه رسانه، حقوق ورسانه، تکنولوژی‌های رسانه‌ای، مدیریت رسانه استراتژیک و اصول ومبانی فلسفی رسانه با گرایش«مدیریت رسانه» گفت: انشاء الله دومین همایش با کیفیت مناسب تر در 26 دی ماه سال جاری برگزار می شود.

 

دبیر علمی دومین همایش مدیریت رسانه ، درخصوص موضوعات مورد بحث در این همایش افزود: با توجه به اینکه رشته مدیریت رسانه یک دانش چند رشته‌ای است و به علوم ارتباطات، جامعه‌شناسی، روانشناسی،فلسفه، مدیریت روابط عمومی و دیگرمباحث علوم انسانی مرتبط است شناسایی و تبیین کارکردهای آن پس ازحدود یک دهه از تدریس دانشگاهی آن ضروری است.

وی سخنرانی، میزگرد و تیم‌های کاری (تیم‌ورک) را از بخش‌های مختلف این همایش برشمرد و ابراز امیدواری کرد با مشارکت صداو سیما، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دانشگاه علم و فرهنگ و دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه علامه و... به ارتقاء رشته مدیریت رسانه اهتمام شود.

دکتر محمود اسعدی تاکید کرد:تحلیل این رشته نوپا درایران وجهان واصلاح برخی نکات الگوی مناسبی برای دیگر رشته‌های علوم انسانی است که بتواند پاسخگوی نیازهای جامعه امروز باشد.

دبیر علمی دومین همایش بین المللی مدیریت رسانه، ضمن اعلام تاریخ 10دی ماه به عنوان آخرین مهلت ارسال مقالات، افزود:سایت http://media.iranelites.com جهت اطلاع رسانی آماده ارائه خدمات است.

تاریخ ملی ایران

مجموعه بیست جلدی تاریخ جامع ایران با حضور آیت الله علی اکبرهاشمی رفسنجانی ، علی جنتی جمع کثیری از نویسندگان و اهالی فرهنگ و اندیشه در مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی رونمایی شد.

سید کاظم موسوی بجنوردی سرویراستار و رئیس دایره المعارف گفت: مجموعه ۲۰ جلدی تاریخ جامع ایران پس از ۱۴ سال تلاش ۱۷۰ محقق و نویسنده برجسته برای نخستین بار تدوین و منتشر شده است.

استاد موسوی بجنوردی افزود: تاریخ جامع ایران، تاریخ سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ملت ایران است و تمامی رفتارها و پندارهای ایرانی در طول ۳ هزار سال زندگی ایرانیان را به تصویر کشیده و مهمترین سند هویت ملی ایران است. وی افزود: تلاش می کنیم طبق سنت مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی این مجموعه را نیز مانند موجود زنده نگهداشته و بارور کنیم، از این رو تصمیم داریم برای هر دوره چاپ، نواقص آن را کمتر کنیم.


این کتاب ۲۰ جلدی بیش از ۵۵ عنوان اصلی و ۱۶۰ عنوان فرعی و حدود ۳۰۰ عنوان فرعی تر را در بر می گیرد.انتشار این مجموعه می تواند سرآغاز حرکتی جدی در تاریخ نویسی ایرانیان باشد.

دکتر توفیق سبحانی معاون پژوهشی انجمن با اشاره به اینکه شاید اولین باری است که این مراسم بدون حضور دکتر مهدی محقق به دلیل شرکت در مراسم ریحانه المصطفی در یزد  برگزار می شود، از دکتر علی اشرف صادقی عضو هیئت علمی دایره المعارف اسلامی برای ایراد سخنرانی دعوت به عمل آمده است.

دکتر صادقی در این مراسم گفت: آشنایی من با ایشان مربوط به چندین سال قبل است از وقتی که من برای شرکت در انجمن سراسری استادان زبان فارسی در هند شرکت می کردم. البته ایشان قبلاً در دانشگاه تهران در خدمت جناب دکتر محقق تلمذ می کردند. ایشان فردی خلیق و فرهیخته هستند و نظیر ایشان کم است. از خدمات ادبی ایشان همان بس که ترجمه فارسی "رامایانا" در دو جلد  را  پیش از انقلاب به چاپ رساندند. خدمات ایشان بیشتر صرف تربیت دانشجویان زبان فارسی در هند بود و کمتر به تألیفات پرداختند. سپس دکتر توفیق سبحانی گفت: بسیاری از شاعرانی که نام می برم همانند سعاده المسعود، ابونصرفراهی، هجویری، نصرالله منشی، نظامی عروضی، حسن سگزی و امیرخسرو دهلوی در خارج محدوده جغرافیایی ما بودند و این نشانگر سهم ادبیات فارسی هندی ها است.

سپس نرگس جابری نسب در حضور دکتر اخلاق احمد و پروفسور اختر مهدی قائم مقام انجمن استادان زبان هندی خلاصه ای از زندگینامه استاد اظهر دهلوی را بازگفت. این مراسم با اهدای لوح یادبود انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به دکتر اخلاق احمد و پروفسور اختر مهدی پایان پذیرفت.

دبیر اجرایی همایش مدیریت رسانه: ویژگی همایش مدیریت رسانه مشارکت استادان دانشگاه با روزنامه نگاران است.